Bir JIT üretim sisteminin simülasyon modeli ve analizi
Simulation modelling and analysis of a JIT production system
  1. Tez No: 45480
  2. Yazar: ÖMER FARUK BAYKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, stokastik bir ortamda çok ürünlü, çok hatlı ve çok aşamalı bir JIT sisteminin performansının simülasyon yolu ile incelenmesine dayalıdır. İşlem zamanlan ve talep varışlarına ilişkin dağılımlar, sistemdeki rassallık kaynaklarını oluşturmaktadır. Ele alman sistem, FORTRAN kökenli ileri bir simülasyon dili olan SLAM II ile modellenmiştir. Çalışmada, toplam dört faktörün, çiktı düzeyi, bekleme zamanı, araürün sayısı ve kullanım oram gibi performans ölçütleri üzerindeki etkileri test edilmiş, ayrıca belli toplam üretim büyüklüklerinde sistemin performansını en iyileyen üretim büyüklüğü kombinasyonu araştırılmıştır. Çalışmanın deney tasarımı kısmında, faktörleri ikili gruplara ayırmak suretiyle kısmı faktöriyel tasarım kullanımına gidilmiş ve her tasarım kümesi ayrı ayrı analiz edilmiştir. Deney sonuçlarının istatistiksel olarak analizi ve değerlendirilmesi için ise Varyans Analizi (ANOVA) ne başvurulmuş ve bu amaçla MTNITAB paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on investigating the performance of a multi-item, multi-line, multi-stage JIT system in a stochastic environment. Distributions of processing time and demand arrivals are considered as sources of randomness. This system is modeled in SLAM II, which is a FORTRAN based simulation language. In this study, the effects of four factors on the system performance measures such as output rate, waiting time, WIP lenght and utilization are tested. In addition, the production size combination optimizing the system performance at determined total production sizes is searched. In the experimental design, partial factorial design is applied by separating all factors into the two-factor groups and then each design cluster is analysed separately. In order to evaluate the experimental results statistically, Analysis of Variance (ANOVA) is applied and the MTNITAB package is used for this purpose.