Türkiye ile Kosova arasındaki ekonomik işbirliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of economic cooperation between Turkey and Kosova
- Tez No: 454823
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE TUNÇSİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra hızla sayıları artmakta olan ekonomik bütünleşmeler, günümüz rekabetten korunmak ve ticaret hacimlerini artırmak için ülkelerin dikkatini çekmiştir. Son yıllarda ülkeler ekonomik bütünleşmelere dahil olmasalar bile ülkeler arasında karşılıklı işbirliğine giderek serbest ticaret anlaşmaları, gümrük konularıyla ilgili anlaşmalar, ekonomik işbirliği anlaşmaları imzalayarak ticaretlerini artırma yoluna gitmişlerdir. 2008 yıllında bağımsızlığını ilan eden Kosova'da birçok ülkeyle işbirliğine gitmiştir. Son on yılda Kosova ile Türkiye arasında ticaretin geliştirilmesi için çok sayıda anlaşma karşılıklı imzalanmıştır. Bu çalışmamız ilk teorik olarak ele alındıktan sonra Kosova'nın coğrafi yapısı ve tarihsel gelişimiyle birlikte ekonomisinin durumu değerlendirilmiştir. Devamında çalışmamızın da temel amacı olan, Türkiye ile Kosova arasındaki ekonomik işbirliği ele alınarak, iki ülke arasındaki ticaretin hangi düzeyde olduğu araştırılmıştır. İki ülke arasında yapılan anlaşmaların ticareti nasıl etkilediğini ve çalışmanın teorik kısımında bahsetiğimiz gibi bir bütünleşme ve ortaklığa bürünme durumunun olup olmadığı araştırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada son olarak, Türkiye ile Kosova arasında gerçekleşen ticarete yönelik ampirik testler ile analiz edilerek durum değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
After World War Two the increasing number of economic integrations started to attract attention of the countries considering actual protection from competition and increasing trade volumes. In recent years even countries that are not included in economic integrations started mutual cooperation between each other by signing free trade agreements, agreements related to customs deals, economic cooperation agreements regarding to increase their trade. Also Kosova started cooperating with many countries after declaration of independence in 2008. In last ten years there were reciprocally signed many agreements between Kosova and Turkey aiming trade development. In this study firstly we will approach theoretical then we will evaluate the economic situation of Kosova by geographic structure and historical development. In progress we will approach the basic aim of this study that is the economic cooperation between Turkey and Kosova and research the level of trade between these two countries. Our aim is to research how does the agreements between these two countries impact trade and as we told in theoretical part of our research we will research if there is any integration or partnership situation between these two countries. Finally in our research we made empirical tests and analysis for the assessment of the situation.