Kosova-Türkiye diplomatik ilişkileri 1990-2015
Kosovo Turkey diplomatik relations 1990-2015
- Tez No: 493042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kosova sorunu tarihsel temelleri olan, çok boyutlu bir sorundur. Küresel güçlerin Balkanlar üzerindeki hesapları dikkate alındığında Kosova sorunu, tüm Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu'nun İstikrarını doğrudan etkileyebilecek bir görünüme sahiptir. Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi ile Kosova sorunu çözüme ulaşmamış, aksine daha da karmaşık bir hale gelmiştir. Kosova, Sırbistan ve Kosovalı Arnavutlar arasında bir sorun olmaktan çıkmış, büyük güçlerin arasındaki bir mücadele alanına dönüşmüştür. Bu mücadele alanının bir tarafını Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri teşkil ederken, diğer tarafını ise Rusya Federasyonu'nun başını çektiği Kosova'nın emsal teşkil etmesinden endişe duyan devletler teşkil etmiştir. Kosova konusunda Türkiye ise diplomatik ilişkilere ve dengelere de dikkat ederek Kosova'nın yanında yer almayı, her fırsatta yardımcı olmayı tercih etmiştir. Bunda tarihi ve kültürel bağlarımızın da etkisi vardır. Geçmişten bugüne Türkiye, Kosova'ya olan desteğini çeşitli şekillerde göstermeye çalışmıştır. 1990'larda İstanbul'da Kosova'nın bir temsil ofisi açmasına ses çıkarılmaması bunun en bariz kanıtıdır. Yine Türkiye İşbirliği ve Koordinasyonu Ajansı tarafından ekonomik, sosyal, kültürel pek çok alanda işbirliği gerçekleştirilmiştir. İki ülke arasında vize uygulamaları kaldırılmış, dostluk anlaşmaları imzalanmıştır. Bu gelişmeler iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirmiştir. Türkiye'nin Kosova konusundaki desteği Kosova'nın uluslararası düzeyde tanınmasında ve çeşitli uluslararası kuruluşlara üye olabilmesinde etkili olmuştur. Nitekim Türkiye Kosova'nın tanınmasında ve çeşitli kuruluşlara üyeliğinde önayak olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Kosovo issue is a multidimensional question with historical bases. Given the calculations of global powers on the Balkans, the Kosovo issue has a view which can directly affect the Stability of all Balkans, the Caucasus and the Middle East. With the declaration of Kosovo's independence, the Kosovo issue did not reach a solution, but rather became more complicated. Kosovo has evolved to become a problem between Serbia and Kosovo Albanians, and has turned to become a struggle between big powers. While the United States of America and its allies constitute one side of this struggle arena, the states which are concerned about Kosovo's setting a precedent led by the Russian Federation constitute the other side. Turkey, as regards Kosovo, has always preferred to be on the side of Kosovo and back on all occasions, paying attention to diplomatic relations and balances. Our historical and cultural ties are also of the influence on it. Turkey has tried to show its support to Kosovo in various forms from the past to the present. It İs the most obvious evidence that Turkey did not make a voice when Kosovo opened a representation office in Istanbul in 1990. Also, many economic, social and cultural cooperation has been carried out by the Cooperation and Coordination Agency of Turkey. The Visa applications between the two countries have been remowed and friendship agreements have been signed. These developments strenghened the relationship between the two countries. Turkey's support fort he Kosovo issue has been influential in the international recognition of Kosovo and membership in varius international organizations. As a matter of fact, Turkey has been a leader in recognition of Kosovo and membership in various organizations.