Batı'daki popüler kültür tartışmalarının Türkiye'deki müzik sosyolojisi çalışmalarına etkisi: Bir literatür sınıflandırma denemesi
The impact of popular culture discussions in the West on music sociology studies in Turkey: A study on the classification of literature
  1. Tez No: 454857
  2. Yazar: ÖZNUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR GÜNEŞ AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Popüler müzik gerek popüler kültür araştırmalarının gerekse müzik sosyolojisinin en temel çalışma konularından biridir. Özellikle müzik sosyolojisi, farklı konuları da içermesine karşın, popüler müzik çalışmalarıyla özdeş hale gelmiştir. Bu durum Batı'da olduğu kadar Türkiye'deki müzik sosyolojisi çalışmaları için de geçerlidir. Gökalpçi paradigmanın hâkim olduğu erken dönem müzik tartışmaları dışarıda bırakıldığında, son otuz yılın müzik sosyolojisi çalışmaları popüler müzik çalışmaları etrafında yoğunlaşmıştır. Bu açıdan Türkiye'deki popüler müzik tartışmalarını topluca değerlendirmek, müzik sosyolojisinin Türkiye'deki serüveni hakkında genel bir fikir vermektedir. Bu çalışma, en temelde, Batı'daki popüler kültür kuramlarının Türkiye'deki müzik sosyolojisi tartışmalarına nasıl etki ettiğini anlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Osmanlı'dan Türkiye'ye kültürün dönüşümü Doğu-Batı çatışması bağlamında ele alınırken, bu dönüşümün Batılı kavramlarla açıklanmasının yarattığı“sorunlar”da yine çalışmanın kapsamı içinde değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'de popüler müzik tartışmalarındaki tema ve sınıflandırmaların Batı'daki tartışmalardan ne ölçüde ve niçin farklılaştığı da açıklanmaya çalışılmıştır. Popüler müzik alanında Türkiye'de yapılmış çalışmaların önemli bir bölümüne yer verilmekle birlikte, Türkiye'de bu alandaki geniş literatürün tamamına erişmek mümkün olamayacağı için tartışılan bağlamı açıkça ortaya koyacak eserlere yoğunlaşılmıştır. Yapılan bu literatür çalışmasıyla, popüler müzik alanındaki tartışmaları teorik yaklaşımları ile sınıflandırmak hedeflenmektedir. Bu sınıflandırma ile popüler kültür alanındaki ana eğilimlerin Türkiye'deki popüler müzik çalışmalarına etkisi görülebilecektir. Anahtar Kelimeler : Kültürel kuram, popüler kültür, popüler müzik,müzik sosyolojisi, Batılılaşma, arabesk.
Özet (Çeviri)
Popular music is one of the most basic study topics of the sociology of music and popular culture researches. Although it contains different topics, specially the sociology of music, it has become identical with popular music studies. This is also valid for the sociology of music studies in Turkey as much as it is in the West. Except the early music debates where the Gokalpian paradigm is predominant, studies on the sociology of music within the last thirty years have been concentrated around the popular music studies. In this respect, collectively evaluating the popular music debates in Turkey gives a general idea of the sociology of music in Turkey. Basically, this study aims to understand the influence of the Western popular culture theories to the sociology of music debates in Turkey. Additionally, while the transformation of the culture from the Ottoman Empire to Turkey is dealt within this context of the East-West conflict, the“problems”created by the explanation of this transformation by Western concepts have also been evaluated within the scope of the study. In this context, it was tried to explain how and why the themes and classifications of the popular music debates in Turkey is differ from the debates in the West. Even though a considerable part of the work done in Turkey in the field of popular music is included, the works concentrated in the context of the controversy have been concentrated in Turkey because of the impossibility of reaching the whole of the broad literature in this area. With this literature study, it is aimed to classify the discussions of popular music with theoretical approaches. With this classification, the influences of the mainstream trends of popular culture to the popular music studies in Turkey can be seen. Keywords : Cultural theory, popular culture, popular music, sociology of music, westernization, arabesque.