Doğum yapan hastaların doğum şekli, doğum süreci ve demografik özelliklerinin yenidoğan yoğun bakım ihtiyacına olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the type of birth, the birth process and demographic characteristics of patients giving birth on the need for newborn intensive care
- Tez No: 879388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME BEDİR FINDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniği doğum salonunda her gün yaklaşık 30 civarında doğum gerçekleşmekte olup, bu doğumlardan dünyaya gelen canlı bebeklerin bir kısmı çeşitli nedenlerle, aynı kuledeki yenidoğan servisine sevk edilmektedir. Biz bu çalışmamızda 2020-2021 yılları arasında hastanemizde antenatal takipli doğum salonunda doğum eylemini gerçekleştiren, bebekleri yenidoğan servisine sevk edilmiş hastaların dosyalarını incelemeyi amaçladık. Bu amaçla anneye ait demografik özellikler, travay yatış endikasyonu, travay yatış vajinal tuşe bilgisi, travay süresi, indüksiyon yöntemi kullanımı, gebe vücut kitle indeksi, doğum şekli, gebe USG bilgileri (mekonyum varlığı, amniyon mayi miktarı vs.),gebelik boyunca alınan kilo gibi parametreler incelenecektir. Çalışmanın sonucunda anlamlı bulduğumuz etkenleri değiştirmeye yönelik yeni çalışmalar yapılabilir. Böylece doğum sonrası dünyaya gelen bebeklerin yenidoğan servisine sevk edilme oranı azaltılabilinir. Materyal-Metod: Hastanemizde 01.01.2020 ile 31.12.2020 tarihleri arasında başvuran, hastanemiz doğum salonunda takip edilip doğum eylemini gerçekleştiren 467 kadın hastanın medikal verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. 64 hasta dahil etme kriterlerine uymadığından dolayı çalışmanın dışında tutulmuştur. 403 hasta değerlendirilmeye alınmıştır. Doğum yapan hastaların demografik ve medikal verileri retrospektif olarak kayıt altına alınıp değerlendirilmiştir. Shapiro-Wilks testi, Kruskal Wallis non-parametrik varyans analizi, Bonferroni düzeltmesi, Mann-Whitney tetsi, kikare testi, lojistik regresyon analizi istatistiksel yöntemleri kullanımıştır. Bulgular: Çalışma 467 hasta dosyası taranarak yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların yenidoğan yoğun bakım servisine sevk edilme nedeni (solunum, sıkıntısı, sarılık, dehidratasyon, sepsis vb.)açısından yaş aralığı(p:0.0446), vücut kitle indeksi(p:0,356), travay süresi(p:0,963), demir replasman öyküsünün(p:0,086) benzer olduğu görülmüştür. Gebelik sayısı(p:
Özet (Çeviri)
Objective: Approximately 30 births take place every day in the Obstetrics and Gynecology clinic birth centers of our hospital, and some of the live babies born from these births are referred to the newborn service in the same tower. We aimed to examine the referral of patients whose babies were referred to the neonatal service. Demographic characteristics of the intended mother, indication for hospitalization in labor, vaginal touch information for hospitalization in labor, duration of labor, use of induction method, pregnant body mass index, delivery type, pregnant USG information (presence of meconium, amount of amniotic fluid, etc.), weight gained during pregnancy. It will continue like this. Thus, the rate of referral of babies born after birth to neonatal services can be reduced. Materials and Methods: The medical data of 467 female patients who applied to our hospital between 01.01.2020 and 31.12.2020, were followed up in our hospital's delivery room and gave birth, were evaluated retrospectively. 64 patients were excluded from the study because they did not meet the inclusion criteria. 403 patients were evaluated. Demographic and medical data of the patients who gave birth were recorded and evaluated retrospectively. Shapiro-Wilks test, Kruskal Wallis non-parametric analysis of variance, Bonferroni correction, Mann-Whitney test, chi-square test, logistic regression analysis statistical methods were used. Results: The study was conducted by scanning 467 patient files. Age range (p: 0.0446), body mass index (p: 0.356), labor duration (p: 0.963), in terms of the reason why the patients included in the study were referred to the neonatal intensive care service (respiratory distress, jaundice, dehydration, sepsis, etc.). Iron replacement history (p:0.086) was found to be similar. Statistical analyzes were performed to compare patient groups in terms of number of pregnancies (p: