Elektif cerrahi planlanan hastaların preoperatif dönemdeki kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Evaluation of the anxiety levels of elective surgery planned patients in preoperative period
  1. Tez No: 454974
  2. Yazar: AYŞE ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİDE YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsan yaşamında ameliyatlar, sağlığı doğrudan etkilediği için kaygı verici niteliktedir. Kaygı düzeyinin yüksek olması, hastayı ve ameliyatı etkilemektedir. Bu nedenle bu araştırma; İstanbul ilindeki bir özel hastanenin yatan hasta katında, elektif cerrahi işlem uygulanacak hastalarda preoperatif dönemdeki anksiyete düzeyini belirlemek ve bu anksiyete düzeyini etkileyebilecek faktörleri tespit edebilmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma tanımlayıcı bir araştırma olup örneklemine; 1 Haziran – 31 Ekim 2013 tarihleri arasında servise yatan, 20-60 yaş aralığındaki elektif cerrahi işlem uygulanacak preoperatif hastalar alınmıştır. Araştırma, çalışmayı gönüllülük ile kabul eden ve araştırma kriterlerine uygun olan 163 hasta ile yapılmıştır. Servise yatan hastalar ile yüzyüze görüşülüp, gönüllü olur formu ile izin alınmış olup, önce tanıtıcı bilgi formu ardından durumluk kaygı ölçeği doldurtularak bilgi alınmıştır. Veriler, istatistik uzmanı tarafından bilgisayarda SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows, 17.0 programı kullanılarak, t-testi, ANOVA; tek yönlü varyans analizi, Tukey Post Hoc Testi, ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In human life, surgical procedures could increase the anxiety in patients since they directly affect their life. Having high levels of anxiety affects the patient and the surgical procedure. The objectives of this current study are to evaluate the pre-operative anxiety levels in patients who will receive elective surgical procedures in a private hospital in the province of Istanbul and to determine the associated factors that affect the anxiety levels. This is a descriptive research study and the survey includes 20-60 years old pre-operative patients who are admitted in inpatient care service between June 1st and October 31st 2013 and will receive elective surgical procedures. Study is performed with 163 volunteered patients who were eligible for the research. Patients in the inpatient care were met in person and their permission to be included in this study were confirmed by filling out the volunteering form. Their information is gained by filling out the personal introductory form and STAI-1= State-Trait Anxiety Inventory. Data was analyzed by a statistican using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows (17,0). ANOVA; one way analysis of variance with t-test was used to analyze data.