Ürolojik cerrahi girişim yapılacak hastaların preoperatif endişe durumlarının değerlendirilmesi ve cerrahi bilgilendirmenin etkisi
Evaluation of preoperative anxiety level of urological surgery patients and the effect of surgical informing
  1. Tez No: 667936
  2. Yazar: MEHMET KUTLU DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TARHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada; elektif ürolojik cerrahi planlanan hastalarda cerrahi tedavi ile ilgili endişe nedenlerinin belirlenmesi, cerrahi prosedür hakkında bilgilendirmenin endişe üzerine etkisinin değerlendirilmesi ve endişenin yaşam kalitesi üzerine etkisini saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Aralık 2012 – Mayıs 2013 tarihleri arasında Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde elektif cerrahi planlanan, yaşları 18 ile 65 arasında olan 497 hasta alınmıştır. Hastalardan preoperatif dönemde operasyondan 3-5 gün önce sosyodemografik veri formu, cerrahi endişe nedenlerini içeren formu, durumsal endişeyi ölçen STAI (State-Trait Anxiety Inventory = Durumluluk Süreklilik Kaygı Ölçeği) formu, endişe ölçümünde kullanılan diğer bir ölçek olan VAS (Visual Analogue Scale = Görsel Analog Skalası) ve EQ-5D (European Quality of Life-5 Dimensions) genel yaşam kalitesi ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Takiben hastalar aşırı detaya kaçmadan standart bir şekilde tanı ve yapılacak operasyonla ilgili bilgilendirilmiştir. Hastalardan tekrar operasyondan 1 gün önce STAI formu, VAS ölçeğini ve EQ-5D formunu doldurmaları istenmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 497 hastanın 368'i (% 74.1) erkek, 129'u (% 25.9) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 56.54 ± 0.58 yıldı. Hastaların ortalama STAI değeri 39.16 ± 0.42 idi. Kadın cinsiyet, çalışmama durumu ve önceden operasyon geçirmemiş olmasının endişe düzeyini artıran faktörler olduğu görüldü. (p < 0.05). Endişeye neden olan ilk üç nedenin sırasıyla ameliyat sonrası ağrı (% 38.3), bedenin zarar göreceği korkusu, organ kaybı (% 21.3) ve ameliyat sonrası işgücü, performans kaybı ve hayat kalitesi bozulması (% 18.9) olduğu görülmektedir. Endişe skoru düşük grupta en sık endişe nedeni postoperatif ağrı iken yüksek grupta ölüm korkusudur. Özellikle kadın, çalışmayan, eğitim seviyesi düşük olan ve A grubu operasyon (büyük-özellikli) yapılacak hastalarda bilgilendirme sonrası endişe düzeylerinin arttığı saptanmıştır (p < 0.05). Endişe ölçekleri ve yaşam kalitesi ölçeği arasında anlamlı bir pozitif korelasyon mevcuttur. Sonuç: Ürolojik operasyon yapılacak hastaların orta derecede endişe düzeyine sahip olduğu ve en sık endişe nedeninin ameliyat sonrası ağrı olduğu görülmektedir. Preoperatif dönemde hasta bilgilendirmenin endişe düzeylerini literatürdeki genel bilginin aksine arttırdığı görülmüştür. Hasta bilgilendirilmesinin yapılmadığı kontrol grubu oluşturularak yapılacak çalışmalar ile bilgilendirmenin endişe üzerindeki etkisi daha iyi anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed in patients undergoing elective urological surgery that determining the causes of anxiety about surgical treatment, assessment of the impact on anxiety of informing about surgical procedure and determining the effect of anxiety on quality of life. Materials and Methods: In between December 2012 - May 2013, 497 patients between 18 and 65 years old and scheduled for elective surgery in Dr. Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital Urology Clinic were included in the study. At the preoperative period, 3-5 days before surgery, patients were asked to complete the following the socio-demographic data form, the form containing causes of anxiety about surgery, STAI (State-Trait Anxiety Inventory) form measuring situational anxiety, VAS (Visual Analogue Scale) that is another scale used at measuring anxiety and EQ-5D (European Quality of Life-5 Dimensions) which is overall quality of life scale. Then, patients were informed about the diagnosis and operation in a standard manner without getting into excessive detail. 1 day before surgery, patients were asked to complete again STAI, VAS and EQ-5D forms. Results: Of 497 patients enrolled in the study, 368 (74.1%) were male and 129 (25.9%) were female. The mean age of patients was 56.54 ± 0.58 years. The mean STAI value of patients was 39.16 ± 0.42. Female gender, to be not working active, and not being undergone an operation have been seen as factors that increase the level of anxiety (p < 0.05). It is seen that the first three causes of anxiety are post-operative pain (38.3%), fear of body going to be damaged, organ loss (21.3%) and loss of post-operative labor and performance, quality of life impairment (18.9%). While the most frequent cause of anxiety in the group of low anxiety score is post-operative pain, in the group of high anxiety score is fear of death. It was detected that after informing the anxiety levels increase in patients who are especially women, not working, having low level of education and to be made A operation group (major-specific) (p < 0.05). There is a significant positive correlation between anxiety scales and quality of life scale. Conclusion: It is seen that patients undergoing urologic operation have a moderate level of anxiety and the most common anxiety cause is post-operative pain. Unlike the general knowledge in the literature, it was seen that informing the patient in the preoperative period increases the level of anxiety. With the studies to be done, by creating control group that patients won't be informed about surgery, the effect of patient information on anxiety will be better understood.