Sağlık çalışanlarında kesici ve delici alet yaralanmalarının değerlendirilmesi
Evalution of health care workers with cutting and piercing i̇njuries
- Tez No: 455000
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma, sağlık çalışanlarında kesici ve delici aletlerle yaralanma sıklığını belirlemek, yaralanmalara neden olan faktörleri tanımlamak, yaralanma konusunda farkındalık yaratarak, yaralanmaları önlemeye, yaralanma sonrasındaki uygulamalarına yönelik bilgi, beceri ve uygulamalarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı ve gerçekleştirildi. Araştırmanın uygulaması İstanbul ili, Avrupa yakasında iki özel hastane grubundan izinler alınarak Ekim-Kasım2013 tarihleri arasında yapıldı. Araştırma evrenini 2 özel hastanede çalışmakta olan hemşire ve yardımcı personeller oluşturdu. Örneklem olarak 134 hemşire, 97 yardımcı personel alındı. Tümüne ulaşılarak 231 anket formu elde edildi. Veriler literatür doğrultusunda hazırlanan anket formu ile toplandı. Çalışmada elde edilen veriler istatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS (Power Analysis and Sample Size) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of Health Care Workers With Cutting And Piercing İnjuries This research is a descriptive type study aim at determining the incidence of injury cause by sharp and pointed tools among health workers. The study also aim at investigating the factors leading cuts and puncture injuries, create awareness, preventive measures and practical knowledge of procedures to undertake after acquiring injuries such injuries. The study was perform with permission from two private hospitals between in October-November 2013 in the European part of Istanbul province. Participants consist of nurses and hospital personnel's working in the private hospitals. The sampled population consists of 134 nurses and 97 hospital personals. Data was collected using questionnaires prepared in accordance literatures from all 231participants in the study. The data obtained from the study was statistically analyzed using the NCSS (Number cruncher statistical system) 2007 and PASS (Power Analyzer and Sample Size) programs.