Yoğun bakım servisinde bebeği yatan annelerin prematüre bakımı ile ilgili bilgi düzeylerinin incelenmesi
Knowledge level examination about premature infants care of the mothers who have babies staying in intensive care unit
- Tez No: 454999
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÖRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Prematüre bebeklerin term bebeklere göre daha fazla özel ilgi ve bakıma ihtiyaçları olduğu ve sağlık açısından daha fazla risk altında oldukları bilinmektedir. Yenidoğan hemşireleri prematüre bebeğin hastanede kaldığı süreçte ve taburculuk sonrası bakım konusunda anneyi bilgilendirerek ve uygulamaları öğreterek ayardımcı olmalıdır. Araştırma Samsun ili sınırları içindeki özel bir hastanenin yoğun bakım servisinde bebeği yatan annelerin prematüre bakımı ile ilgili bilgi düzeylerinin incelenmesi amacı ile tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmaya katılan annelere prematüre bebeğin beslenmesi, beslenme sonrası bakımı, yatacağı yerin özellikleri, bayosu, giysileri, göbek bakımı, deri- mukoza bakımı ve ateş durumunda yapılacaklardan oluşan 28 adet bilgi sorusu içeren anlet formu uygulandı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 20.0 paket programı kullanılarak yapıdı. Verilerin çözümlenmesinde sayı (n), yUzde (%), frekans, aritmetik ortalama, standart sapma kullanıldı. Annelerin bilgi düzeylerini belirlemek amacı ile non- parametrik Mann- Whitnney U ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı. Istatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Its known premature infants need more special attention and care than term infants and in terms of health are known to be at greater risk. Neonatal nurses should help mother by informing and teaching practices about the infant care during the stay in hospital and after diacarge terms. This research was made with the aim of examination the descriptive nature of premature babiea satayed in intensive care unit of a private hospital in provibce of Samsun. A survey covering 28 questions related with premature infant feeding, infant care after feeding, propertiesof premature lying place, bath, drees, navel care, skin- mucosa careand actions needed for temperature run was conducted to tje partipicant mother. Satatistical analysis was performed by using SPSS 20.0 packaged soft ware. Number(n), perceptage (%), frequency, mean, standart deviation were used as parameters for data analysis. In order to determine the knowledge level of mothers, non- parametric Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were applied. Statistical significance level was considered as p0,05) found between the knowledge level of mothers and mothers' age, educational level, family type, perception of income and expenses.