Gebelik dönemindeki stresörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of stressors in pregnancy period
- Tez No: 455016
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmamız, İstanbul Bilim Üniversitesi Avrupa Florence Nightingale Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Riskli Gebelikler ve Doğum Servisinde Yatan gebelerin gebelik döneminde hissettikleri/yaşadıkları stresörlerin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Çalışmamızın evrenini, İstanbul Bilim Üniversitesi Avrupa Florence Nightingale Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine Mayıs 2012- Mayıs 2013 tarihlerinde başvuran ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Riskli Gebelikler ve Doğum Servisinde Kasım 2012-Mayıs 2013 tarihlerinde yatan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 280 gebeden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında, Gebe Tanımlama Formu, araştırmacılar tarafından hazırlanan Gebelik Döneminde Karşılaşılan Stresörlerin Değerlendirilmesi Anketi ve geçerlilik-güvenirlilik çalışmaları yapılmış Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS v16.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalamasının % 37 sinin 26-30 yaş.( n:280 30,51±5,27). Gebelerin gebelik haftası ort 31,23±6,72, gebelik sayısı ort 2,1±1,43, yaşayan çocuk ort1,65±0,861 olduğu saptanmıştır. Çalışmaya katılan gebelerin %59 u doğum sonrası bebek bakımı konusunda yardım alacaklarını, %41?i herhangi bir yardım almayacaklarını belirtmişlerdir. Gebelerin %71?i antenatal eğitim almadıklarını, %29?un antenatal eğitim aldıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our study was planned descriptively in order to evaluate stressors experienced/felt in pregnancy period by pregnant women who applied to İstanbul Bilim University Avrupa Florence Nightingale Research and Application Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic and stayed at İstanbul University İstanbul Medicine Faculty Risked Pregnancy and Maternity Service. Material and Method: Our study covers 280 pregnants who applied to İstanbul Bilim University Avrupa Florence Nightingale Research and Application Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic between May 2012-May 2013 and stayed at İstanbul University İstanbul Medicine Faculty Risked Pregnancy and Maternity Service between May 2012-May 2013 and accepted to participate in our study. In collecting data, Pregnant Identification Form, Survey for Evaluation of Stressors in Pregnancy Period, validity-reliability tests and Prenatal Self Evaluation Scale (PSES) were employed. The data were evaluated with SPSS v16.0 program. Findings: Avarage age of 37% of participants in the study was 26-30 years ( n:280 30,51±5,27. Average week of pregnancy was 31,23±6,72, average number of pregnancy was 2,1±1,43, average number of living children was 1,65±0,861. 59% of the prehgnants stated that they would receive post natal childcare assistance while 41% stated that they would not receive any assistance. 71% stated that they did not receive antenatal training while 29% stated that they received antenatal training. Statisticallay significant difference was detected between PSES and subdimensions of pregnants who do not work, had helath problem in previous and current pregnancy, had the current pregnancy unplanned, did not receive antenatal training, had university education and were 41 or older.