Prenatal distres ölçeği ile gebeliğin üç trimesterında görülen psikososyal stresörlerin tespiti ve karşılaştırılması
Determination and comparison of psychosocial stressors following the three trimesters of pregnancy by prenatal distress scale
- Tez No: 658599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Obstetrics and Gynecology, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kadın hayatında; gebelik dönemi, biyolojik ve psikososyal değişimler yaşanması bakımından önemlidir. Bu hızlı değişime uyum sağlamaya çalışan kadında, kaygı ve stres düzeyi yükselirken buna bağlı çeşitli duygu durum bozuklukları gözlemlenebilir. Bu çalışma; gebelik döneminde kadınların yaşadıkları distres düzeyinin değerlendirilmesinde kullanılan 17 maddeli Prenatal Distres Ölçeği (PDÖ) ile“Gebe Anket Formu”kullanarak, gebeliğin üç trimesterına göre karşılaşılan psikososyal stresörlerin tespiti ve buna bağlı görülme riski olan duygu durum bozukluklarının karşılaştırılması amacıyla planlanmış metodolojik ve tanımlayıcı nitelikte bir araştırmadır. Bu çalışma, özel bir kadın doğum kliniğinde, gebeliğin 3 trimesterının her birinden 10'ar gebe olmak üzere toplam 30 gebe üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmada veri toplama araçları olarak;“Gebe Bilgi Formu”ve 17 maddeli Prenatal Distres Ölçeği (PDÖ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to biological and psychosocial changes, pregnancy is important period of women life. Adaptation for this fast changes, is challenge for women. Since anxiety and stress levels are increase in this period, a variety of mood disorders can be observed. It is a methodological and descriptive study and it aims to use the scale for the assessment of distress level of Turkish women during their pregnancies by Prenatal Prenatal Distress Questionnaire [(NUPDQ)-17 Item] and to determine the prenatal distress level of pregnant women. In this study, 10 pregnant women be enrolled for each 3 trimester of pregnancy. So, total 30 pregnant women be enrolled in this study at an obstetrics and gynecology clnic. Pregnancy Description Form and Prenatal Distress Questionnaire [(NUPDQ)-17 Item] were used in the research for data collection.