Yük alışverişli spin-spin kuvvetlerinin küresel çekirdekler üzerindeki etkisi
The Effects of charge-exchange spin-spin forces in spherical nuclei
  1. Tez No: 45502
  2. Yazar: HÜSEYİN AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KULİEV, PROF. DR. GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
YÜK ALIŞVERİŞLİ SPÎN-SPİN KUVVETLERİNİN KÜRESEL ÇEKİRDEKLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (DOKTORA TEZİ) HÜSEYİN AYTEKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EKİM 1995 ÖZET Bu çalışmada küresel tek-tek çekirdeklerde, nükleonlann izospin koordinatlarına bağlı spin-spin kuvvetlerinden parçacık-deşik(p-h) ve parçacık- parçacık(p-p) kanallarında spini ve paritesi 1+ olan düzeyleri yaratan yük alışverişti Gamow-Teller(GT) etkileşmesi kısmı alındı ve RPA metodu kullanılarak bu söz konusu düzeylerin dalga fonksiyonlarını ifade eden formüller ve enerji özdeğerlerini çözmede kullanılan dispersiyon bağıntıları elde edildi. GT etkileşmesinin p-p kanalında yarattığı düzeylerin küresel tek-tek çekirdeklerde kollektif 1+ düzeylerinin yeni bir dalım oluşturduğu gösterildi. Parçacık-parçacık tipli 1+ düzeylerinin nötron-proton çifti soğurulması veya nötron-proton çifti kopanlmasıyla uyarılmasını ifade eden nükleer matris elamanları için analitik ifadeler elde edildi. Bu matris elamanlarında görülen terimlerin koherentliğinden söz konusu 1+ düzeylerinin çok büyük ihtimalle gözlenilebileceği gösterildi. Küresel tek-tek çekirdeklerde elde edilen 1+ düzeylerinin özelliklerinden yararlanılarak çift-çift çekirdekler arasmda gözlenen çift {3-geçişlerinin nükleer matris elemanlanmn analitik ifadeleri elde edildi. Parçacık-parçacık kanalında elde edilen çift ^geçişlerinin matris elamanlarının ifâdesinde yer alan terimlerin koherent olmamasından çift (3-bozunumunda gözlenen yavaşlamanın p-p yük alışverişli spin-spin etkileşmesinden kaynaklandığı gösterildi. ANAHTAR KELİMELER: 1+ düzeyleri, yük alışverişti etkileşme, spin-spin kuvvetleri BİLİMKODU 404.O4.0X SAYFA ADEDİ :73 1. DANIŞMAN :Doç.Dr.Güneş TANIR 2. DANIŞMAN :Prof. Dr. Ati KULİEV
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF CHARGE-EXCHANGE SPİN-SPİN FORCES IN SPHERICAL NUCLEI (pH. D. THESiS) HÜSEYİN AYTEKÎN GAZİ ÜNİVERSİTESİ INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY OCTOBER 1995 ABSTRACT In this study the wave functions and dispersion relations which used in the solving energy eigenvalues of 1+ states in the spherical odd-odd nuclei that generated by Gamow-Teller(GT) charge-exchange interaction taken from spin-spin interactions which depends on isospin coordinates of nucleons are evaluated in particle-particle(p- p) and particle-hole(p-h) channels using RPA method. It is shown that GT interaction in particle-particle channel generated the new branch of collective exited 1+ states in odd- odd spherical nuclei. Analytic expression of nuclear matrices elements corresponding to the excitation of p-p type 1+ states by neutron-proton entity pickup or neutron-proton entity stripping is evaluated. It is shown that 1+ states are highly observable because of the coherent terms in the expressions of matrices elements. The expression of nuclear matrices elements of double p-transitions observed between double-double nuclei are evaluated separately in both channels using the futures of 1+ states that found in odd- odd spherical nuclei. It is shown that observed suppressed in double p-decay arised from p-p charge-exchange spin-spin interaction, since the terms placed in the nuclear matrices elements expressions of double p-decay which evaluated in p-p channel are not coherent. KEY WORDS : l+8tates,charge-exchange mtreaction, spin-spin forces SCIENCE CODE : 4 04. 04. 01 PAGE NUMBER :73 1. ADVISOR :Doç.Dr.Günes TANIR 2. ADVISOR :Prof.Dr.Ali KULİEV