Bazı bileşiklerin kırmızı-altı ve raman spektroskopileri ile titreşim frekans ve kiplerinin saptanması
- Tez No: 45501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY YURDAKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
BAZI BİLEŞİKLERİN KIRMIZI-ALTI VE RAMAN SPEKTROSKOPİLERİ İLE TİTREŞİM FREKANS VE KİPLERİNİN SAPTANMASI (Doktora Tezi) Akif ÖZBAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ NİSAN 1995 oz Bu çalışmada, M ( izokinolin) 2 Ni(CN)4, M(3,4-Lutidin)2Ni(CN)4, (M = Mn, Cd, Fe, Co, Zn, Ni, Cu) ve M(2,4-Lutidm)2Ni(CN)4 (M = Mn, Cd, Fe, Co, Zn, Ni) metal (11) tetrasiyanonikel bileşikleri kimyasal yollardan ilk kez elde edildi. Elde edilen bileşiklerin kırmızı-altı ve Raman Spektrumları kaydedilerek titreşim frekans ve kipleri saptandı. Spektrumların incelenmesi sonucu, bileşiklerin yapılarının [M- Ni(CN).t]co polimerik tabakalardan oluştuğu saptanmıştır. Ligand (izokinolin, 3,4-lutidin, 2,4-lutidin) molekülleri bu tabakaların altında ve üstünde olup azot ucundan metale (M = Mn, Cd, Fe, Co, Zn, Ni, Cu) bağlanmıştır. Bileşiklerin ligand frekanslarında, bileşik oluşumu nedeniyle, serbest ligand moleküllerine göre daha yüksek frekansa kayma gözlendi. Bu kaymaların, metale bağlı olarak değiştiği ve ligandın iç titreşimleri ile M - N (ligand) bağı titreşimleri arasındaki mekanik çiftlenim nedeniyle ortaya çıktığı şeklinde yorumlandı. Ayrıca elde edilen bileşiklerin magnetik duygunluk ölçüm sonuçları verildi. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : Hofmann-tipi Bileşikler, İzokinolin, 3,4-Lutidin, 2,4-Lutidin, infrared ve Raman Spektroskopisi Sayfa adedi : 96 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Şenay YURDAKUL iii
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF THE VIBRATIONAL FREQUENCIES OF SOME COMPLEXES BY USING INFRARED AND RAMAN SPECTROSCOPIES (Ph.D. Thesis) Akif ÖZBAY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY APRIL 1995 ABSTRACT In this study, metal (11) tetracyanonickelate complexes, M(isoquinoline)2Ni(CN)4, M(3,4-lutidine)2Ni(CN)4 (M = Mn, Cd, Fe, Co, Zn, Ni, Cu) and M(2,4-lutidine)2 Ni(CN)< (M = Mn, Cd, Fe, Co, Zn, Ni) have been prepared for the first time. The infrared and Raman spectra of these complexes are reported. The results of the investigation of spec tra, the structure of the complexes consists of polymeric layers of [M - Ni(CN)4]oo. The ligand molecules (isoquinoline, 3,4-lutidine or 2,4-lutidine) bound directly to the metal (M) and lie above and below the layers. Several modes of the coordinated ligand have upward shifts in frequency compared to those in the free molecule. These shifts are metal dependent and explained by the coupling of the internal modes of aromatic molecule with the M-N vibration. In addition, the results of magnetic susceptibility of complexes are Science Code : 404.03.01 Key Words : Hofmann-type Complexes, Isoquinoline, 3,4-Lutidine, 2,4-Lutidine, Infrared and. Raman spectroscopy Page : 96 Supervisor : Doç. Dr. Şenay YURDAKUL iv