Çevre duyarlı kent planlarına temel olabilecek çevre etkileşim yöntemi önerisi
An environmental analysis methodology than can be used as a basis to an environmentaly sensitivesity planning
  1. Tez No: 45503
  2. Yazar: CEMALETTİN EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM BOYNUKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÇEVRE DUYARLI KENT PLANLARINA TEMEL OLABİLECEK ÇEVRE ETKİLEŞİM YÖNTEM ÖNERİSİ (Yüksek Lisans Tezi) CEMALETTINEROL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1995 ÖZET Çevre sorunları son yuların en önemli problemidir.Kentleşmenin sağlıksız olarak gelişmesi,gelişmekte olan ülkelerde doğal çevreyi etkilemiştir. Türkiye'de mevcut planlama mevzuatı ile çevreyi korumak mümkün değildir. Bu nedenle iyileştirici ancak birbirinden kopuk yeni yasalar çıkartılmaktadır.Çevre yasası ve ilgili yönetmeliklerinden olan Çevre Etki Değerlendirmesi Yönetmenliği olabilecek sorunların önceden saptamasını içermektedir. Araştırmada vurgulanmak istenen, bütünlüğü olan bir çevre duyarlı kent planlamasının gerekliliğidir. Çünkü,çevre etki değerlendirmesi plan sonrası olası etkilerin önceden bilinmesi esasına dayanır.Oysa, çevre duyarlı kent planlaması ile üst ölçekten başlıyarak doğru yer seçim kararları verilmiş olur.Çevre duyarlı kent planlaması sosyal ve doğal çevreyi birlikte içerir.Bu yollada de tüm canlıların,insan dahil plan sonrası etkilenme olasılıkları bilinmiş olacaktır.Çevre duyarlı kent planlaması, konu ile ilgili uzmanların, uzaktan algılama sistemi ile elde ettikleri geniş persfektifli bir envanter çalışması ile başlar.Değerlendirmede, haritaların üst üste çakıştırılması, puanlama sistemi gibi teknikler kullanılabilir. Öneri yöntem sosyal ve ekonomik faktörlerin etkileşim olasılıklarım da içermektedir.ii Çevre etki değerlendirmesi gibi,plan sonrası kararlarının verildikten sonra irdelenmesi yerine, doğru yer seçim kararlarını kapsayan kent planlaması çok daha uygundur.Araştırmada, amaca ulaşmak üzere yapılması gereken işlevler belilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill AN ENVIRONMENTAL ANALYSIS METHODOLOGY THAT CAN BE USED AS A BASIS TO AN ENVIRONMENTALLY SENSITIVE CITY PLANNING (MSc Thesis) CEMALETTIN EROL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1995 ABSTRACT Envonmental problems are more important issues at last years.At the development countries, the unhealty urbanization affect to natural environment în Turkey,the protect environment with existing legal prospect is not able.İn this reason,every year, the governs decide to apply new laws for rehabilitation to environment, but these laws does not be harmony with others. Envkonmental Impact Assessment regulation related to the Environment Law aim to measures against land use problems of plans.But aim of research prepare a comprehensive planning which has environmental sensitivity., because environmental impact assessment based on eliminate negative effects of plan decision. Proposal methods include probality of social and economical aspects. Rational location decisions with new planning begin at the upper scala. Also,it consist both of natural and social environ.This new planning approach demand expert team.This team evoluate the maps coming from planet This research has a method for this aims.