Yoğun bakım ünitesinde yapılan terapötik uygulamalar ile hemşire iş yükü ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the relation therapeutic applications used in intensive care unit and nursing workload
  1. Tez No: 455029
  2. Yazar: NEBİBE ATAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÖRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma, YBÜ hemşirelerinin hastalığın şiddeti ve prognozuyla bağlantılı terapötik uygulamalardaki sorumluluklarından ve genel hemşirelik bakım aktivitelerinden kaynaklanan toplam iş yüklerini değerlendirmek ve iş gücü gereksinimini hesaplamak amacıyla izlem/gözlem yapılarak yürütüldü. Örneklem, literatürdeki çalışmalar baz alınarak istatistiksel yöntemle hesaplandı ve örneklem grubunu bir üniversite hastanesinin Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi (CYBÜ) ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde (RYBÜ) >18 yaş ve en az bir gün süreyle yatan hastalar üzerinden yapılan 425 gözlem oluşturdu. Araştırmanın verileri; Terapötik Müdahale Skorlama Sistemi-28 (Therapeutic Intervation Scoring System, TISS-28) ve araştırmacı tarafından literatür bilgilerine ve klinik deneyimlere dayandırılarak hazırlanan Hemşire Aktivite Listesi (HAL) kullanılarak toplandı. Veriler, her iki YBÜ'nde 30 gün süresince TISS-28 puanlarının, HAL'nin 4 ayrı TISS-28 puan grubu için ayrılan zamanının ve her ikisinin getirdiği toplam HİY'nün hesaplanması yapılarak değerlendirildi. Çalışma grubunun CYBÜ'nde TISS-28 puan ortalaması 33,1, RYBÜ'nde 34,7 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This is an observational, prospective and descriptive study which aims to determine nursing workload (NW) that consist of therapeutic applications related with diseases'severity and prognosis of patients who stay in intensive care unit (ICU) and general nursing care activities. Sample group of the study consist of 425 observations of the patients who are over 18 and have stayed in Trakya University Health Research and Application Center Surgical Intensive Care Unit (SICU) and Reanimation Intensive Care Unit (RICU) for at least 1 day. Data of the study was collected by using Therapeutic Intervation Scoring System-28 (TISS-28) and Nursing Activity List (NAL)that has been prepared based on literature information and researcher's clinical experience. Data was evaluated by calculating TISS-28 scores in both intensive care units for 30 days, NAL's 4 different TISS-28 score groups'time periods and total NW consist of both. The average TISS-28 score of sample group in SICU was found to be 33.1 while it is 34.7 in RICU.