Taze donmuş plazma ve kriyopresipitat replasmanlarının hasta kan yönetimineuygunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the appropriateness of fresh frozen plasma and cryoprecipitate transfusions in the context of patient blood management
  1. Tez No: 942021
  2. Yazar: BÜŞRA ATEŞ YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ANDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ateş Yazıcı, B. Hastanemizde Yapılan Taze Donmuş Plazma ve Kriyopresipitat Uygulamalarının Değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir,2025. Çalışmamızda taze donmuş plazma (TDP) ve kriyopresipitat transfüzyonları ile ilgili verilerin toplanması yolu ile; hasta kan yönetimi bakış açısıyla mevcut durumun tespiti ve hastanemizde yapılacak uygulamalara ışık tutmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada, 18 hafta boyunca Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde TDP infüzyonu alan 500 hasta ile kriyopresipitat verilen 111 hastaya ait veriler retrospektif olarak incelenmiştir. Toplam 757 ünite (ortalama 1.5 ünite/hasta) TDP transfüze edilmişti. Dahili bölümlerde 179 hasta (%35.8), cerrahi bölümlerde 321 hasta (%64.2) TDP almıştı. En çok TDP transfüzyonu yapan bölümler; Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ) (%12.8), Medikal Onkoloji Bilim Dalı (BD) (%12.4) ve Ortopedi Anabilim Dalı (%12.2) idi. En sık TDP endikasyonları operasyona bağlı kanama ve INR yüksekliği olarak saptanmıştır. TDP koagülasyon düzeltmek için transfüze edilecekse dozu 10-20 ml/kg aralığında değişmektedir. Çalışmamızda ise genelde verilen TDP dozunun ortalama 1.51 ünite ile terapötik dozun çok altında kaldığı görülmektedir. INR
Özet (Çeviri)
Ateş Yazıcı, B. Evaluation of Fresh Frozen Plasma and Cryoprecipitate Applications in Our Hospital. Specialization Thesis in Internal Medicine, Faculty of Medicine, Eskişehir Osmangazi University, Eskişehir, 2025. In our study, by collecting data related to fresh frozen plasma (FFP) and cryoprecipitate transfusions, we aimed to assess the current practices from a patient blood management perspective and to provide insights for future applications in our hospital. Over an 18-week period, data from 500 patients who received FFP transfusions and 111 patients who received cryoprecipitate transfusions at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Hospital were retrospectively analyzed. A total of 757 units of FFP (mean of 1.5 units per patient) were transfused. Of the patients who received FFP, 179 (35.8%) were treated in internal medicine departments and 321 (64.2%) in surgical departments. The departments with the highest rates of FFP transfusions were the Internal Medicine Intensive Care Unit (ICU) (12.8%), the Division of Medical Oncology (12.4%), and the Department of Orthopedics (12.2%). The most common indications for FFP transfusions were bleeding related to surgical procedures and elevated INR. When FFP is used to correct coagulopathy, the recommended dose ranges between 10–20 mL/kg. However, in our study, the mean administered FFP dose was 1.51 units, which is considerably below the therapeutic dose. It was found that FFP was inappropriately administered to 76 patients with INR