Hidroksi ve dibazik amino asitlerin ninhidrinle tepkime kinetiği
- Tez No: 45507
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
HİDROKSİ VE DİBAZİK AMİNO ASİTLERİN NİNHİDRİNLE TEPKİME KİNETİ?İ (Yüksek Lisans Tezi) Gülay ÖZDEMtR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1995 ÖZ Serin, threonin, methionin, sistein, glutamik asit ve aspartik asidin ninhidrinle verdikleri tepkimelerin tepkime kinetikleri spektrofotometrik olarak incelendi. Amino asitlerde bulunan sübstitüentlerin Ruhmann moru oluşumunu etkilemedikleri gözlendi. Sistein ve methionin kullanıldığında tepkime hızlarının yüksek olduğu görüldü, diğer amino asitlerin hızlarının ise şu sırayı izlediği saptandı: Serin > glutamik asit > aspartik asit > threonin. Bununla birlikte aktivasyon enerjilerinin farklı olması nedeniyle, bu hız sırasının sıcaklık değiştikçe değiştiği görüldü. pil in ve yabancı anyon ve katyonların tepkime hızı üzerine etkisi de araştırıldı. Yabancı iyonların tepkime hızını önemli derecede etkilemedikleri, pH in ise hızı önemli derecede etkilediği saptandı. pH arttıkça hızın arttığı, sonra azaldığı ve bir minimumdan geçtiği, daha sonra ise aniden yükseldiği gözlendi. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez Yöneticisi 405.02.01 Ruhmann moru kinetiği 54 Prof.Dr. Tahsin UYAR
Özet (Çeviri)
Mi THE KINETIC STUDY OF THE REACTIONS OF HYDROXY AND DIBASIC AMINO ACIDS WITH NINHYDRIN Gülay ÖZDEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1995 ABSTRACT The kinetics of the reactions of serine, threonine, methionine, cysteine, glutamic acid and aspartic acid with ninhydrin were investigated spectrophotometrically. It was observed that the appearence of Ruhemann purple was not affected by the substituents on the amino acids. The rate of reactions was found to be high in case of cysteine and methionine and followed the order of serine>glutamic acid>aspartic acid > threonine for the other amino acids. However; the order is changed as the temperature changed, because of different activation energies. The effects of pH and diverse anions and cations were also evaluated. The diverse ions did not affect the reaction rate and as the pH increased; the rate of the reaction first increased, than decreased, passed through a minimum, later a sudden increase was observed. Science code Key Words Total number of pages Supervisor 405.02.01 The kinetics of Ruhemann purple 54 Prof.Dr. Tahsin UYAR