Soğutma suyu inhibitörlerinin incelenmesi
Investigation of cooling water inhibitors
  1. Tez No: 45506
  2. Yazar: AYŞE TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜBECCEL ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
SO?UTMA SUYU İNHİBİTÖRLERİNİN İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Ayşe TOSUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1995 ÖZET Bu çalışmada, % 0.18 C, % 0.04 S, % 0.03 Si, % 0.50 Mn, % 0.15 Ni, % 0.05 Mo içeren karbon çeliğinin korozyonu üzerine kromat, molibdat, nitrit, boraks, ortofosfat, benzoat, asetat, C vitamini ve bu maddelerle hazırlanan karışımların, inhibitor etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, 100 ppm Cl~ iyonu içeren, nötral ortamda ve oda sıcaklığında deneyler yapılmıştır. Bu çalışmalardan seçilen tek, ikili ve üçlü inhibitor karışımlarının inhibitor etkileri, değişen sıcaklık ve pH değerlerine bağlı olarak incelenmiştir. Âkım - potansiyel eğrileri, potansiyostatik (1 mV/s ) yöntemle elde edilmiş, korozyon hızları da Katodik Polarizasyon Eğrisinin Korozyon Potansiyeline Ekstrapolasyonu ve Lineer Polarizasyon Direnci Yöntemleri ile belirlenmiştir. Belirlenen korozyon hızlarından yararlanılarak inhibitor verimleri hesaplanmış ve bu değerler inhibitor etkinliklerini karşılaştırmada kullanılmıştır. Sonuç olarak, tekli inhibitor çalışmalarında, 10 ppm kromatla % 93, 50 ppm nitritle %95 ve 50 ppm molibdatla % 90' lık inhibitor verimlerine ulaşılmıştır. İkili karışımlarla yapılan çalışmalar sonucunda, 8 ppm nitrit + 2 ppm C vitamini karışımıyla % 95, 1 ppm kromat + 9 ppm molibdat karışımıyla da % 97' lik inhibitor verimlerine ulaşılmıştır. Üçlü karışımlarla yapılan çalışmalarda da tek ve ikili inhibitörlere alternatif olarak kullanılabilecek karışımlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF COOLING WATER INHIBITORS ( M.Sc. Thesis ) Ayşe Tosun GAZ! UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1995 ABSTRACT In this study, the inhibitor effect of chromate, molybdate, nitrite, borax, ortophosphate, benzoate, ascorbic acid and mixtures of these substances on the corrosion of carbon steel having % 0.18 C, % 0.04 S, % 0.03 Si, % 0.50 Mn, % 0.15 Ni and % 0.05 Mo was investigated. For this purpose, experiments were coducted in neutral media having 100 ppm Cr at room temperature. The inhibitor effect of some one component, binary and ternary inhibitor blends was investigated depending on the temperature and pH. The current-potential curves were obtained by potentiostatic (1 mV/s) method and the corrosion rates were determined extrapolation of the Tafel slope of the cahodic polarization curves method and linear polarization method. By the use of the determined corrosion rates percent inhibition values were calculated and these values were used in comparing the effectiveness of the substances as inhibitor. In conclusion, for the one component inhibitor studies, the inhibitor effects were found to be % 93 for solution containing 1 0 ppm chromate, % 95 for 50 ppm nitrite and % 90 for solution with 50 ppm molybdate. At the binary inhibitor studies, it was found that the inhibitor effects were % 95 for solution with 8 ppm nitrite+2 ppm ascorbic acid, % 97 with 1 ppm chromate+9 ppm molybdate. From the studies with the solutions containing three of these substances, it was observed that some such mixtures can be a good alternative to some one component and binary inhibitor mixtures.