İş kazalarının önlenmesinde iş güvenliği uzmanlarının rolü
The role of occupatioal safety specialist in the work accidents
  1. Tez No: 455073
  2. Yazar: ÖMER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
2014 yılı SGK verilerine göre ülkemiz maalesef iş kazaları oranı bakımından dünya üçüncüsü ve Avrupa birincisi durumundadır. Ülkemizin iş güvenliği alanında istenen seviyeye çıkarılması için bu kültürün benimsenmesi gerekmektedir. Türkiye iş güvenliği kültürünü 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile tanıdı. Yeni tanıtılan bir kültürün benimsenmesi ve hayata geçirilmesi için denetimler olması gerekir. Proje kapsamında öncellikle destekleyen kuruluşun iş kazaları verileri incelendi. Meydana gelen iş kazaları; kazazedenin yaşı, kaza geçiren ana firma veya alt işveren adı, kazanın türü, kazanın gerçekleştiği bölüm, kaza sonrası kayıp gün sayısı, kaza tarihine göre guruplara ayrıldı. İş güvenliği kültürünü oluşturmak ve iş kazalarını azaltmak için; iş güvenliği politikası belirlendi, risk analizleri yapıldı, acil durum tatbikatları yapıldı, KKD zimmetlendi, iş güvenliği denetimleri artırıldı, eğitimler sıklaştırıldı, uyarılar artırıldı, cezai yaptırımlar uygulandı. Proje sonrası veriler aynı şekilde kazazedenin yaşı, kaza geçiren ana firma veya alt işveren adı, kazanın türü, kazanın gerçekleştiği bölüm, kaza sonrası kayıp gün sayısı, kaza tarihine göre guruplara ayrıldı ve veriler SPSS-24 paket programı yardımıyla incelendi. Sonuç olarak verilen eğitimler ve alınan önlemlerin sonucunda çalışan personelin iş risklerine karşı farkındalıklar artırılmış, KKD kullanım kültürü geliştirilmiş ve iş kazaları türüne, yara tipine, gerçekleştiği bölüme, gerçekleştiği zaman dilimine ve yaş dağılımına göre %72 oranında düşüş sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to 2014 SGK (Social Security Instutation) data, in the ratio of accidents at work, our country,unfortunately, is in the 3th line of the world and in the first line of Europe. In our country,the culture must be adopted for desired level for work safety Turkey recognized the work safety culture with the Occupational Health and Safety Law (no: )6331 . Audits must be for a new introduced culture adoption and putting it into practice. Ocuured occupational accidents were seperated into groups according to age of casualty, name of parent company or subconractor, kind of accident, department where accident happened , The policy of work safety was determined ,risk anaysis and emergency drills were made, personal protective equipments (PPE) were dipited, controls of occupational safety were increased, instructions and cautions were boosted, penal sanctions were applied. to constitute work safety culture and to reduce the number of accidents at work After project,the data was seperated into groups , in the same way; according to age of casualty, name of parent company or subcontactor, kind of accident , the department where the accident happened,lost days after accident and date of accident. And the data was analyzed with SPSS-24 software . In conclusion, as a result of proffered education and precautions, empoyees' awareness of occupational risks has been increased . PPE using culture has been developed. And in this way it has been ensured 72% decrease according to kind of accident, accident occured department, kind of wound, occured time period, the age of distribution.