Icsı uygulamalarında kümülüs hücre kültürü ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of cumulus cell culture and results in icsi applications
- Tez No: 455072
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde yardımcı üreme tedavilerinde kullanılan tekniklerden kullanılan gamet ve embriyo değerlendirme kriterleri çoğunlukla morfolojik temellidir. IVF/ICSI uygulamalarının gebelikle sonuçlanan başarısı aslında birçok farklı faktörün etkisi altındadır. Oldukça çok sayıda olan olan bu faktörlerden en önemli olanlarından biri gametlerin doğru seçimidir. Bu çalışma oosit gelişim potansiyeline aktif destek veren kümülüs hücrelerinin doğru oositin seçimi, implantasyon ve gebelik öngörüsü olasılığında bir rolü olup olmadığını araştırmak amacı ile planlandı. Bu çalışmada ICSI uygulanan olgularda embryo kültür ortamında bulunan pentraxin 3 konsantrasyonunun embryo implantasyonunu öngörmedeki prediktif değerinin tespiti amaçlandı. ICSI uygulanan 31 açıklanamayan infertil olgu çalışmaya dahil edildi. Prospektif olarak bazal ve over stimulasyon karakterleri değerlendirildi. Oosit toplanamayan veya fertilizasyonu olmayan olgular çalışmadan çıkarıldı. OPU günü her bir olgudan mililitrede 5 milyon kumulus hücresi elde edilecek şekilde hücre süspansiyonları hazırlandı ve 24 saat inkübe edilmek üzere kültür kaplarına yerleştirildi. Inkübasyon sonrası alınan kültür sıvısı santrifüjlenerek elde edilen supernatant uygun ortamda saklandı. Kültür sıvısı süpernatantında pentraxin 3 (ng/Ml) konsantrasyonu analiz edilerek çıkan sonuçlar ile embryo implantasyonu oranı arasındaki ilişki incelendi. Kültür sıvısında bulunan pentraxin 3 (ng/Ml) konsantrasyonu ile embryo implantasyon oranı arasında istatistiki olarak anlamlı korelasyon saptandı (r=0.500, ) P=0.005). Embryo implantasyonu olan ve olmayan olgularda kültür sıvısı pentraxin 3 (ng/Ml) oranları anlamlı düzeyde farklı idi, gebe olan grupta 1,85 katı daha yüksek bulundu (98.9 vs.53.2, P=0.005, Mann Whitney-U). Kültür medium pentraxin 3 (ng/Ml) konsantrasyonu başarılı embryo implantasyonunun belirleyicisi olabileceği düşünülmektedir (AUC =0.845, P=0.006). % 86 sensitivite ve %80 spesifisite ile optimum eşik değer 64.25 idi. Çalışma sonucunda kümülüs hücre kültüründen alınan süpernantanttan pentraxin 3 (ng/Ml) konsantrasyonun başarılı embryo implantasyonunu öngörebilir nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today gamete and embryo evaluation criteria used in assisted reproductive treatment techniques are mostly morphological basis. The chances of success in pregnancy are in fact influenced by many different factors. One of the most important of these factors, which are quite numerous, is the right choice of gametes. Cumulant cells that actively support oocyte development potential have been investigated as a predictor of correct oocyte selection, implantation and pregnancy prospects. The aim of this study was to assess the predictive value of serum pentraxin 3 (ng/Ml) cocncentrations on embryo implantation in women underwent ICSI cycles. Our study included 31 women with unexplained infertility who were scheduled for ICSI cycles. All baseline and ovarian stimulation characteristics were recoreded prospectively. Subjects with failed fertilization or no oocyte yield were excluded from the study. At the day of oocyte pick up, cumulus cells that corresponds to 5 million cells/ml were obtained from each participant to be analysed for pentraxin 3 (ng/Ml) concentration. Association between the culture media pentraxin 3 (ng/Ml) concentrations and embryo implantation were analysed. There was a significant correlation between the culture media pentraxin 3 (ng/Ml) concentrations and embryo implantation (r=0.500, P=0.005). There was a significant difference between women with and without successful interms of culture media pentraxin 3 (ng/Ml) concentrations (98.9 vs.53.2, P=0.005, Mann Whitney-U). Culture media pentraxin 3 (ng/Ml) concentrations was a significant predictor for successful embryo implantation (AUC=0.845, P=0.006). Optimal cut off value was obtained at 64.25 with 86 % sensitivity and 80 % specificit The study concluded that the concentration of pentraxin 3 (ng/Ml) from the supernantant from the cumulus cell culture was predictable for successful embryo implantation.