Basit ve çoklu regresyon modellerinde parametre tahminlerinin karşılaştırılması
Comparison of parameter evaluations to simple and multiple regression models
- Tez No: 455088
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı regresyon doğrularının parametreler aracılığı ile karşılaştırılmasını göstermektir. Bunun için regresyon analizi konusuna değindikten sonra dört ayrı uygulama gerçekleştirilmiştir. Herbir uygulamada öncelikle regresyon parametreleri elde edilmiştir. Daha sonra regresyon doğrularına ait eğimler ve regresyon sabitleri karşılaştırılmıştır. Birinci ve ikinci uygulamada iki regresyon doğrusunun karşılaştırılması ele alınmıştır. Birinci uygulamada regresyon doğrularının farksız ve birleştirilebilir olduğu, ikinci uygulamada ise iki regresyon doğrusunun birbirinden farklı olduğu ve bir noktada kesiştiği gösterilmiştir. Üçüncü uygulamada ikiden çok regresyon doğrusunun karşılaştırılması adım adım incelenmiştir. Son uygulamada ise çoklu regresyon doğrularının karşılaştırılmasıyla ilgili uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to display the comparison of regression lines through parameters. With that perspective, four separate applications were carried out following addressing at regression analysis. Regression parameters were foremost obtained in each application. Then the slopes and regression constants of the regression lines were compared. At the first and second applications, the comparisons of the two regression lines were addressed. It has been shown in the first application that the regression lines were indifferent and combinable, as in the second application the two regression lines were different from each other and intersected at one point. Comparisons of more than two regression lines were evaluated step by step at the third application. An application of comparing multiple regression lines was conducted during the final application.