Kemoterapiye bağlı kronik periferal nöropati ve yaşam kalitesine etkisi
Chemotherapy associated chronic peripheral neuropathy and the effect of the quality of life
- Tez No: 455117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN SALİM, YRD. DOÇ. DR. FATMA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Amaç: Taksan ve platin bazlı kemoterapi ilaçlarına bağlı olarak gelişen periferal nöropati yaygın olarak görülmektedir. Tanımlayıcı olarak planlanan bu çalışma kapsamında, taksan ve platin bazlı kemoterapi tedavisi tamamlanmış hastalarda tedavi sonrası görülen periferal nöropati semptomları ve bu semptomların neden olduğu fonksiyonel kısıtlılıkların yaşam kalitesine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma Haziran- Kasım 2016 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'nde yürütülmüştür. Taksan ve platin bazlı kemoterapi uygulanmış ve son iki yıldır poliklinik takibinde olan, çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 106 hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Verilerin toplanmasında;hasta tanıtım formu, EORTC QLQ-C30 ve EORTC QLQ-CIPN20 yaşam kalitesi ölçekleri kullanılmıştır.Verilerin analizi SPSS 22.0 paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Peripheral neuropathy is common due to chemotherapy drugs based on taxane and platinum. In this descriptive study, we aimed to investigate the effects of peripheral neuropathy symptoms after treatment on the quality of life of functional limitations caused by these symptoms in chemotherapy-treated patients with taxane and platinum-based chemotherapy. Method: This study was conducted between June and November 2016 at the Medical Oncology Clinic of Akdeniz University Medical Faculty. Taxane and platinum-based chemotherapy were applied and 106 patients who were admitted to the outpatient clinic for the last two years were included in the study. In gathering the data; Patient identification form, EORTC QLQ-C30 and EORTC QLQ-CIPN20 quality of life scales were used. Analysis of the data was done in SPSS 22.0 package program. Results: Of the patients evaluated in this study, 58.5% were female and the median age was 53.00 (range,21-77).