Hemato-onkoloji hastalarında periferal nöropatinin destekleyici bakım ihtiyaçlarına etkisi
Effect of peripheral neuropathy on supportive care needs in patients with hemato-oncology
- Tez No: 664584
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÜNSAL AVDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Giriş-Amaç: Hematolojik kanserler arasında lösemiler, lenfomalar ve multipl miyelom bulunur ve küresel olarak kanserlerin %6.5'ini oluşturur. Hematolojik kanserler için tedaviler kemoterapi, radyoterapi ve kemik iliği transplantasyonunu içerir ve hastalar uzun süreli iyileşme yolları deneyimleyebilir. Kemoterapiye bağlı periferal nöropati, kemoterapinin neden olduğu en yaygın uzun süreli toksisitelerden biridir. Hematolojik kanser hastaları birçok ihtiyaç tanımlanmış olmasına rağmen, bunların rutin bakımda nasıl ele alınacağı hakkında çok az şey bilinmektedir. Hematolojik kanserden kurtulanların deneyimlediği karşılanmamış ihtiyaçlar, bu ihtiyaçları etkileyebilecek faktörler ve mağdurların bu ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayabileceğine inandıkları destek türü hakkında daha derinlemesine bir anlayışa ihtiyaç bulunmaktadır. Bu bilgilere dayanarak çalışmamız hemato-onkoloji hastalarında periferal nöropatinin destekleyici bakım ihtiyaçlarına etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Gereç-Yöntem: Kesitsel metadolojik olarak planlanan bu çalışma İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Ayaktan Kemoterapi Ünitesi'ne başvuran yeni tanı almış Multipl Miyelom ve Lenfoma tanılı 35 hasta ile yürütülmüştür. Veriler Kemoterapiye Bağlı Periferal Nöropati Değerlendirme Aracı (CIPNAT) ve Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği Kısa Formu (DeBGÖ-KFTr) ve araştırmacılar tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılarak 0. ay, 1. ay ve 3.ayda değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların demografik bilgilerine göre (n=35) %54.3'ü Multipl Miyelom, %45.7'si Lenfoma tanılı, %82.9'u evli, %17.1'i eşinden ayrı veya eşi ölmüş, %11.4'ü okuryazar değil, %37.1'i ilkokul, %17.1'i lise, %34.3'ü üniversite veya üzeri eğitim düzeyine sahiptir. Hastaların %40'ı kronik bir hastalığa sahipken, %60'ının kronik bir hastalığının olmadığı; kronik hastalığı olanların %5.7'si diyabet, %31.4'ü hipertansiyon ve %2.9'unun kalp hastalığı bulunmaktadır. Çalışmaya katılan hastaların kemoterapi rejimleri incelendiğinde %2.9'u ABVD (doksorubisin, bleomisin, vinblastin ve dakarbazin), %42.9'u RCHOP (Rituximab, Siklofosfomid, Doksorubisin, Vinkristin, Prednizon) ve %54.3'ü VCD (Velcade, Siklofosfomid, Deksametazon) rejimi aldığı bulunmuştur. Çalışmaya katılan hastaların 0. ayda tamamında ekstremitelerde periferal nöropati semptomları görülmezken; 1. ayda %28.6'sında ve 3. ayda %50'sinde ekstremitelerde periferal nöropati semptomları gözlemlenmiştir. Çalışmaya katılan hastaların %82.9'unun 0. ayda periferal nöropati hakkında bilgi almadığını saptanırken, 0. ayda verilen eğitim ile 1. ayda ve 3. ayda katılımcıların %100'ünün periferal nöropati hakkında bilgi sahibi olduğu bulunmuştur. CIPNAT ölçeğinin 0. ay ortalama puanı 0, 1. ay ortalama puanı 16,26±29,59, 3. ay ortalama puanı 28,35±40,72 olarak bulunmuştur. Ölçekten alınan puan arttıkça semptomun sıklığı, şiddeti, sıkıntı oluşturma durumu ve günlük yaşamı engelleme durumunun fazla olduğunu göstermektedir. Çalışmaya katılan hastaların 3. ayda periferal nöropati semptomları, sıklığı, şiddeti, sıkıntı oluşturma durumu ve günlük yaşamı engelleme durumunun daha fazla olduğu bulunmuştur. Destekleyici bakım gereksinimleri ölçeği 0. ay ortalama değeri 99,97±15,49, 1. ay ortalama değeri 93,86±10,97, 3. ay ortalama değeri 89,5±10,84 olarak bulunmuştur. Ölçekten alınan puanlara göre çalışmaya katılan hastaların 0. ayda 1. ve 3. ay'a göre daha fazla destekleyici bakım gereksinimlerinin olduğu bulunmuştur. Multipl Miyelom tanılı hastaların DeBGÖ-KFTr ölçeği toplam ortalama skor puanı 0. ayda 98,37±13,25, 1. ayda 94,21±10,16, 3. ayda 88,89±9,56 olarak bulunmuştur. Lenfoma tanılı hastaların DeBGÖ-KFTr ölçeği toplam ortalama skor puanı 0. Ayda 101,88±18,06, 1. ayda 93,44±12,19, 3. ayda 90,19±12,41 olarak bulunmuştur. Lenfoma tanılı hastaların 0. ay ve 3. ay destekleyici bakım gereksinimleri Multipl Miyelom tanılı hastaların destekleyici bakım gereksinimlerinden fazla bulunmuştur. DeBGÖ-KFTr ölçeği genel skor 3. ay puanı ile CIPNAT genel skor ve alt boyutlarda 1. ay ve 3.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Hematologic cancers include leukemias, lymphomas and multiple myeloma, accounting for 6.5% of cancers globally. Treatments for hematologic cancers include chemotherapy, radiotherapy and bone marrow transplantation, and patients may experience long-term healing pathways. Chemotherapy-induced peripheral neuropathy (CIPN) is one of the most common long-term toxicity caused by chemotherapy. Although many needs have been identified in hematological cancer patients, little is known about how to handle them in routine care. There is a need for a more in-depth understanding of the unmet needs experienced by hematological cancer survivors, the factors that may affect these needs, and the type of support that victims believe can best meet these needs. Based on this information, our study was conducted to determine the effect of peripheral neuropathy on supportive care needs in hemato-oncology patients. Materials-Methods: This cross-sectional methodologically planned study was carried out with 35 patients with newly diagnosed Multiple Myeloma and Lymphoma who applied to Izmir University of Health Sciences Bozyaka Training and Research Hospital Hematology Outpatient Chemotherapy Unit. The data were evaluated at the baseline, 1 month and 3 months using the Chemotherapy Induced Peripheral Neuropathy Assessment Tool (CIPNAT) and the Short Form of Supportive Care Needs Scale (DeBGÖ-KFTr) and the personal information form prepared by the researchers. Results: According to the demographic information of the patients participating in the study (n = 35), 54.3% were diagnosed with Multiple Myeloma, 45.7% were diagnosed with Lymphoma, 82.9% were married, 17.1% were separated from their spouses or their spouses died, 11.4% were illiterate, 37.1% of them primary school, 17.1% high school, 34.3% university or higher education level. While 40% of the patients have a chronic disease, 60% of them are infected with a chronic disease; 5.7% of those with chronic diseases have diabetes, 31.4% have hypertension and 2.9% have heart disease. When the chemotherapy regimens of the patients included in the study were examined, 2.9% were ABVD (doxorubicin, bleomycin, vinblastine and dacarbazine), 42.9% RCHOP (Rituximab, Cyclophosphomide, Doxorubicin, Vincristine, Prednisone) and 54.3% VCD (Velcade, Cyclophosphamide) it was found that it took the regime. While initially, symptoms of peripheral neuropathy in the extremities were not observed in all patients participating in the study; peripheral neuropathy symptoms were observed in the extremities in 28.6% at the 1st month and in 50% at the 3rd month. While it was determined that 82.9% of the patients participating in the study did not receive information about peripheral neuropathy at the beginning, it was found that 100% of the participants were informed about peripheral neuropathy in the 1st month and 3rd month with the training given at the beginning. The baseline mean score of the CIPNAT scale was 0, the first month mean score was 16.26±29.59, and the third month mean score was 28.35±40.72. As the score obtained from the scale increases, it shows that the frequency, severity of the symptom, the state of distress and the situation of preventing daily life are more. It was found that peripheral neuropathy symptoms, frequency, severity, distress, and obstruction to daily life were higher in the patients participating in the study at 3 months. The initial mean value of the supportive care needs scale was 99.97±15.49, the mean value in the first month was 93.86±10.97, and the mean value in the third month was 89.5±10.84. According to the scores obtained from the scale, it was found that the patients participating in the study had more supportive care needs at the beginning than the 1st and 3rd months. The total mean score of the DeBGÖ-KFTr scale was found to be 98.37±13.25 at the beginning, 94.21±10.16 at the first month, and 88.89±9.56 at the third month of the patients diagnosed with multiple myeloma. The total mean score of the DeBGÖ-KFTr scale was found to be 101.88±18.06 at the beginning, 93.4 ±12.19 at the first month and 90.19±12.41 at the third month of the patients diagnosed with lymphoma. The initial and 3rd month supportive care needs of patients diagnosed with lymphoma were found to be higher than the supportive care needs of patients diagnosed with Multiple Myeloma.