Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanlarında mezuniyet sonrası eğitim programlarında gereksinim belirlenmesi
Need analysis of otolaringologists in postgraduate education programmes
  1. Tez No: 455121
  2. Yazar: MUSTAFA DALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL ALİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı KBB Hastalıkları uzmanlarının mezuniyet sonrası eğitim gereksinimlerinin ortaya konulması ve aynı zamanda uzmanlık eğitimi programı içinde daha fazla önem verilmesi gereken alanların belirlenmesidir. Yöntem: Bu tanımlayıcı, kesitsel anket çalışması Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bünyesinde 2016 yılı Ekim ayı içerisinde yapıldı. İki tur şeklinde uygulanan Delphi Yöntemi ile KBB uzmanlarının eğitim gereksinimi duydukları alanların önem sırası tespit edildi. Bulgular: Ankete 78 KBB uzmanı katıldı. Mezuniyet sonrası eğitim gereksiniminin en fazla görüldüğü üç alan sırası ile Fasial Plastik Cerrahi, Otoloji – Nörootoloji ve Baş – Boyun Cerrahisi olarak tespit edildi. Sonuç: Genel eğilim olarak çoğunluk KBB uzmanının gereksinimlerinin başında gelen fasial plastik cerrahi uygulamalarına KBB uzmanlık eğitim programlarında daha geniş yer verilmelidir. KBB alanında ileri düzey bilginin daha fazla uzmana verilebilmesi hususunda yan dal uzmanlıklarının oluşturulması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to investigate the educational needs of the postgraduate otolaryngologists and to emphasise the topics that should be considered as more important for the otolaryngologists who work in the field. Method: This descriptive, cross-sectional, survey study took place in October 2016 in Akdeniz University Medical Faculty, Department of Medical Education. The needs assessment of the postgraduate otolaryngologists investigated with 2 round Delphi Analysis. Results: 78 otolaryngologists participated to the survey. The most important 3 educational needs are respectively determined as Facial Plastic Surgery, Otology – Neurootology and Head and Neck Surgery. Conclusion: Facial Plastic Surgery practices should take more place in Otolaryngology residency programs due to the needs of the otolaryngologists servicing in the field. The establishment of the Sub-specialty branches may play a cruel role in the appliance of advanced otolaryngology practices.