Hastaların anestezistin hastanedeki rolü konusunda farkındalığının belirlenmesi anketi
The survey about determination of the patients' awareness of the anaesthesiologists' role in the hospital
- Tez No: 455127
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TÜRECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Anestezi 1937'de dünyada ilk kez uzmanlık dalı olarak kabul edilmiştir. Anestezistin çalışma alanları; ameliyathaneler, derlenme odası, yoğun bakım üniteleri, terminal dönem veya palyatif bakım üniteleri, ağrı tedavi üniteleri, hastane genelinde kardiyopulmoner resüsitasyon organizasyonu, kritik durumdaki hastalar için konsültan olarak acil servisler şeklinde sayılabilir. Anestezinin nispeten yeni bir uzmanlık dalı olması hastaların anestezistin hastane içindeki rolü konusunda farkındalığının yetersiz olmasına neden olmaktadır. Biz bu çalışmamızda; herhangi bir cerrahi işlem veya girişim için anestezi alacak 18 yaş üstü 271 hastaya anket uygulayarak, hastaların anestezistin hastanedeki rolü konusundaki farkındalığını belirlemeyi hedefledik. Hastaların %77.1'i anestezi veren kişinin uzman doktor olduğunu bildi. Öte yandan hastaların, operasyon esnasında anestezistin ne yaptığı konusunda yetersiz bilgiye sahip olduğu görüldü. Ankete katılanlar; %94.1 oranında anestezistin ameliyathanede anestezi verdiğini, %18.5 oranında kardiyopulmoner resüsitasyonda görev aldığını, %22.1 oranında yoğun bakımda çalıştığını, %12.5 oranında ağrı kliniğinde çalıştığını bilmiştir. Çalışmamızda anestezi viziti olmuş olan hastaların olmayanlara göre, anestezistin rolü konusundaki farkındalığının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmadığını ancak; anestezi ile ilgili endişelerinin azaldığını gözlemledik. Ayrıca anestezi deneyimi olan hastaların da bilgi düzeyinde anlamlı artış gözlemlenmedi. Anestezi vizitinin, hastaların anestezisti tanıması için bir fırsat olduğunu; toplum içinde anestezistin imajını değiştirmede etkili olacağını düşünmekteyiz. Ayrıca hastaların anestezi hakkındaki endişelerini azaltmak için anestezi vizitine yeterli zamanın ayrılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Anesthesia was adopted as a specialty in 1937 for the first time in the world. Anesthesiologists work in operating rooms, recovery rooms, intensive care units, terminal or palliative care units, pain treatment units, cardiopulmonary resuscitation organization throughout the hospital and emergency room for the patients in critical situations. Being a relatively new specialty compared to other specialties causes patients to a lack of awareness about the role of anesthesiologists in the hospital. In our study, we aimed to determine the awareness level about the role of the anesthesiologist in the hospital by surveying 271 patients older than 18 years who will undergo anesthesia for any operation or surgery. 77.1% of the patients truly knew that the person giving anesthesia is a specialist. The patients were found to have insufficient information as to what the anesthetist does during the operation. All the respondents, 94.1% of them knew that the anesthesiologists give anesthetic in the operating room, 18.5% of them knew that they are involved in cardiopulmonary resuscitation, 22.1% of them knew that they work in intensive care, 12.5% of them knew that they work in pain polyclinic. In our study, for the patients visited by an anesthesiologist compared to non-visited patients, there is not a meaningful increase on the awareness level about the role of the anesthesiologist. On the other hand, we observed a reduction of concerns for them about anesthesia. Besides, we also did not observe a significant increase in knowledge levels of patients who have anesthesia experience. We think that the anesthesia visit is an opportunity for patients to recognize the anesthesiologists and this meeting will be effective in changing the image of the anesthesiologist in the society. We also think enough time to anesthesia visit should be allowed to reduce anxiety of patients about anesthesia.