Minimal invazif paratiroidektomilerde ameliyat öncesi lokalizasyon tayininde teknesiyum-99M sestamibi sintigrafisi ile ultrasonografinin karşılaştırmalı rolü
Comparative role of technetium – 99M sestamibi scintigraphy and ultrasound on detection of preoperative localization in minimally invasive parathyroidectomy
- Tez No: 455134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SİNAN ÇARKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZ Giriş: Primer hiperparatiroidi (PHPT) günümüzde cerrahi yöntemle başarılı bir şekilde tedavi edilen endokrin hastalıklardan biridir. Minimal invazif yöntemle tedavisi planlanan hastalarda ameliyat öncesi lokalizasyon tayininde en sık kullanılan Ultrasonografi (USG) ve Sintigrafinin (SS) sensivitesi, tedavinin başarı oranını doğrudan etkilemektedir. Literatürde birinin diğerine üstünlüğü konusunda çeşitli bilgiler vardır. Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı, Minimal İnvazif Paratiroidektomi (MİP) yapılan hastalarda ameliyat öncesi lokalizasyon tayininde kullanılan USG ve Tc99mSestaMIBI SS'nin karşılaştırmalı rölünü araştırmaktır. Yöntem-Gereç: Çalışmada ocak 2009-ocak 2016 tarihleri arasında İ.Ü. C.T.F Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endokrin Cerrahi servisinde PHPT nedeniyle MİP yapılan 108 hasta incelendi. Ameliyat öncesi biyokimyasal olarak PHPT tanısı konulan her hasta hem USG hem de Tc99m-SestaMIBI SS ile değerlendirildi.Çalışmaya sadece ameliyat öncesi lokalizasyon tayini yapılabilen hastalar dahil edildi.Ameliyat bulguları ve patoloji sonuçlar göz önünde bulundurularak USG ve Tc99m-SestaMIBI SS bulguları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların; 27'i erkek (%25), 81'i kadın (%75), yaş ortalamaları 53,3 + 13,6 yıl (17-86) idi. Ameliyat öncesi PTH'nın ortalama değeri 321,6 + 401,2 , Ca+2'nin ortalama değeri 11,6+ 0,9 ,ameliyat sonrası sırasıyla 24,8 + 20,6 ve 10,0 + 1,1 idi.USG ameliyat öncesi lokalizasyon tayininde 75 (%69,4) hastada başarılı, 33 (%30,6) hastada başarısızken, Tc99m-SestaMIBI SS 88 (%81,5) hastada başarılı,20 (%18.5) hastada başarısızdı.USG ile Tc99m-SestaMIBI SS'nin sensivitesi arasında istatiksel olarak bir fark yoktu. Sonuç: USG ile Tc99m -SestaMIBI SS'nin sensivitesi arasında istatiksel olarak bir fark olmadığı için, ilk yapılması gereken tetkikin USG olması gerektiği, USG yalancı negatif olan hastalarda Tc99m -SestaMIBI SS'nin yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: In patients undergoing minimally invasive surgery for primary hyperthyroidism (PHPT), Ultrasonography (USG) and Syntigraphy (SS) which are among the most common tools used for preoperative localization. Aim: The aim of this retrospective study is to investigate the role of USG and Tc99mSestaMIBI SS in preoperative localization for patients undergoing minimally invasive parathyroidectomy (MIP). Methods and Materials: In this study, 108 patients that underwent MIP between January 2009 and January 2016 at İstanbul University, Cerrahpasa Faculty of Medicine, Deparment of General Surgery were analyzed. Only patients who had preoperatively localized adenomas have been included in this study. USG and Tc99m-SestaMIBI SS findings have been compared in relation with the pathology reports. Results: 27 were male (25%) and 81 were female (75%), mean age was 53,3± 13,6 (17-86). The mean preoperative level of PTH was 321,6±401,2 ,the mean preoperative level of Ca+2 was 11,6± 0,9. After surgery it was 24,8 ±20,6 and 10,0±1,1, respectively. USG was successful at the determination of preoperative localization in 75 patients (69,4%), was unsuccessful in 33 patients (30,6%). Tc99m-SestaMIBI SS was successful at determination of preoperative localization in 88 patients (81,5%), was unsuccessful in 20 patients (18,5%). There was no statistically significant difference between the sensivity of USG and Tc99m-SestaMIBI SS. Conclusion: We conclude that; because there was no statistically significant difference between the sensivity of USG and Tc99m-SestaMIBI SS; USG should be done first and patients with false-negative ultrasound findings should be investigated with Tc99m-SestaMIBI SS.