Genel anestezi ve spinal anestezi altında yapılan elektif sezaryen ameliyatlarında annenin hemodinamisi ve yenidoğanın iyilik halinin karşılaştırılması
The comparism of mother's hemodynamic and newborn's wellbeing at elective caesarean section operations under general anesthesia and spinal anesthesia
  1. Tez No: 455135
  2. Yazar: MEHMET MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE YÜCEYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızda, sezaryen ameliyatlarında genel anestezi ve spinal anestezinin annenin perioperatif hemodinamisi ve bununla birlikte yenidoğanın erken dönem iyilik hali üzerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Elektif sezaryen endikasyonu konulan, 18-35 yaş arası, ASA I-II, gestasyonel yaşı 37-41 hafta arasında olan; sağlıklı ve tek bebek bekleyen 60 gebe, Grup G(genel anestezi, n=30) ve Grup S(spinal anestezi) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup G'de indüksiyon sonrası, 3 ve 5.dakikalarda kalp atım hızları yüksekti. Kan basınçları başlangıç değerine göre indüksiyondan sonra düşük, 3.dakikada yüksekti, 10. dakikadan sonra düşük devam etti. Grup S'de hipotansiyon insidansı daha fazlaydı(P:0.0018), kan basınçları blok uygulanmasını takiben başlangıç değerine göre düşük seyretti. Kan basınçlarındaki ortalama değerler iki grupta da normotansiyon sınırları içindeydi. Umblikal arter örneğinde pH ve HCO3 Grup S'de; PO2 ise Grup G'de daha yüksek, umblikal ven örneğinde pH Grup S'de, PCO2 ise Grup G'de daha yüksek olsa da tüm parametreler her iki grupta da referans aralıklar içindeydi. Cilt insizyonundan bebek çıkartılıncaya kadar geçen süre gruplar arasında benzerdi. Grup S'de 1. ve 5.dakika APGAR skorları daha yüksekti(P:0.000017). APGAR skoru 7'nin üstü/altı olan bebek sayısı gruplar arasında benzerdi, 15.dakika NACS puanları Grup S'de daha yüksek, 2 ve 24.saatlerdeki NACS puanları benzerdi. Yenidoğanların oksijen gereksinimi Grup G'de daha yüksek, pozitif basınçlı ventilasyon ve entübasyon ihtiyaçları gruplar arasında benzerdi. Grup S'de doğumdan sonraki ilk 7 dakikada hedef SpO2'ye ulaşan yenidoğan sayısı daha yüksekti. Her iki anestezi yönteminin sezaryende anne ve yenidoğan için güvenli olduğu fakat doğumdan sonraki erken dönemde, spinal anestezinin yenidoğan için genel anesteziden daha fazla avantaj sağladığı kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
In our research we aimed to compare the effects of general and spinal anesthesia to the mother's hemodynamics and to the newborn's well-being in early period of the birth. The research has been executed on 60 pregnant women, who have indication of elective caesarean-section operation and who have been expected to have a single and healthy baby. All the patients are between 18-35 years of age, ASAI-II pregnant women in 37-41 weeks of gestational age. The patients have been divided into two groups; Group G(general anestesia, n:30) and Group S(spinal anesthesia). In Group G the maternal heart rates measured in 3. and 5. minutes were high. In comparism with the initial one, blood pressures were lower after indcution of the anesthesia and higher in 3. minute and the blood pressures proceed low after 10. minute. The incidence of hypotension was higher in Group S(P: 0,0018), after the application of the block the blood pressures proceed low in comparism with the initial blood pressure. The mean values in blood pressures were in the normal ranges in both groups. In umblical artery sampling pH and HCO3 were higher in Group S, PO2 was higher in Group G and in umblical vein sampling pH was higher in Group S, PCO2 is higher in Group G. However in the both groups all the parameters were in reference range. The time from the first incision of skin until the baby was taken out were similar among the both groups. In Group S the APGAR scores of 1 and 5. minutes were higher(P:0,000017). The amount of babies with higher/lower than 7 APGAR scores was similar in both groups. NACS scores in 15th minute were higher in Group S, whereas the NACS scores in 2nd and 24th hours were similar among the both groups. The need of supplemental oxygen for the newborns was higher in Group G, the need for positive pressure ventilation and entubation for the newborns was similar in the both groups. The amount of newborns who have reached to the aimed SpO2 level in the first seven minutes after birth was higher in Group S. We have reached to the conclusion that the both anesthesia methods in caesarean-section operations are safe for the mother and the newborn, in the early stage after birth the spinal anethesia has more advantages than the general anesthesia for the newborn.