Erken membran rüptürü (EMR) olan gebelerde nötrofil/lenfosit oranı (NLR) ve trombosit/lenfosit oranının (PLR), c-reaktif protein ve prokalsitonin ile ilişkisi
The correllation between both neutrophile/lymphocyte ratio, and platelet/lymphocyte ratio, with C- reactive protein level, and procalcitonine level in pregnant women with preterm rupture of membranes
- Tez No: 455138
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TARIK ALTINOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Erken membran rüptürü olan hastalarda inflamatuar belirteçler olan CRP, prokalsitonin, NLR ve PLR'nin koryoamniyonit gelişimini belirlemede önemini saptamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD'da 2010-2016 yılları arasında 24-34 gebelik haftaları arasında doğurmuş 519 tekiz gebelik belirlendi ve erken membran rüptürü varlığı, koryoamniyonit varlığı ve gebelik haftalarına göre gruplara ayrıldı. Maternal demografik, ultrasonografik ve laboratuvar özellikleri kaydedildi. Gruplar arasında bütün parametreler karşılaştırıldı ve koryoamniyonit gelişimi ile inflamatuar parametreler arasındaki ilişki araştırıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To determine the significance of inflammatory markers CRP, procalcitonin, NLR and PLR, on development of chorioaminionitis in patients with preterm rupture of membranes. MATERIAL AND METHODS: 519 singleton pregnancies which were terminated at 24-34 gestational weeks, between years 2010-2016 at Cerrahpasa Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Department were determined. These pregnancies were divided into groups according to presence of premature rupture of membranes, chorioamnionitis and gestational weeks. Maternal demographic, ultrasonographic and laboratory features were recorded. All the parameters between groups were compared and the relationship between inflammatory parameters and development of choriamnionitis were investigated.