İrritabl barsak sendromu ve inflamatuvar barsak hastalıklarında serum trimetilamin N-oksit düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum trimethylamine N-oxide levels in irritable bowel syndrome and inflammatory bowel diseases
- Tez No: 748975
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GÖZEL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
İrritabl barsak sendromu (İBS) yaşam konforunu ve üretkenliği olumsuz etkileyen, defekasyon ile rahatlayan, kronik karın ağrısı ile karakterize, dünya çapında en yaygın karşılaşılan fonksiyonel gastrointestinal sistem hastalığıdır. Ülseratif Kolit (ÜK) ve Crohn Hastalığı (CH); sebebi kesin olarak bilinmeyen, patogenezinde genetik, çevresel ve intestinal mikrobiyal etkenlerin rol aldığı inflamatuar barsak hastalıklarıdır (İBH). Bu hastalıklar; kronik, ilerleyici ve tekrarlayıcı niteliktedir. Serum trimetilamin n-oksit (TMAO) seviyesi mikrobiyotaya bağlı olarak farklılık göstermektedir. Diyabetes mellitus, obezite, kronik böbrek hastalığı ve metabolik hastalıklarda mikrobiyota ve disbiyozisin yerinin önemli olduğu son yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, İBS ve İBH'nin tanısını invaziv olmayan bir tetkikle hızlandırmaya katkı sağlamak amacıyla serum TMAO düzeyini saptamaktır. Çalışmaya İBS tanısı olan 50 hasta, ÜK tanısı olan 50 hasta, CH tanısı olan 50 hasta ve 50 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 200 kişi dâhil edilmiştir. Alınan kan numunelerinin serum kısmı ayrılarak serum örneklerinde TMAO düzeyi değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics Versiyon 22.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Irritable bowel syndrome (IBS) is the most common functional gastrointestinal system disease worldwide, characterized by chronic abdominal pain, relieved by defecation, negatively affecting life comfort and productivity. Ulcerative Colitis (UC) and Crohn's Disease (CD) are inflammatory bowel diseases (IBD) in which genetic, environmental and intestinal microbial factors play a role in the pathogenesis of which the exact cause is unknown. These diseases are chronic, progressive and recurrent. The serum trimethylamine n-oxide (TMAO) level varies depending on the microbiota. Recent studies have shown that the microbiota and dysbiosis are important in diabetes mellitus, obesity, chronic kidney disease and metabolic diseases. The aim of this study is to determine the serum TMAO level in order to contribute to accelerating the diagnosis of IBS and IBD with a non-invasive examination. A total of 200 people have been included in study as 50 patients with a diagnosis of IBS, 50 patients with a diagnosis of UC, 50 patients with a diagnosis of CD, and 50 healthy controls. The serum part of the blood samples taken is separated and the TMAO level is evaluated in the serum samples. IBM SPSS Statistics Version 22.0 package program is used in the statistical analysis of the data. A result of (p< 0.05) was considered statistically significant in all analyzes.