Myelom böbrekli hastaların demografik, klinik özellikleri ve hasta sağkalımını etkileyen faktörlerin araştırılması
The clinical and laboratory characteristics of multiple myeloma patients with renal insufficiency and factors affecting survival
- Tez No: 455160
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIZA ALTIPARMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Multipl myelom tanısı ile takip edilen ve böbrek yetmezliği gelişen hastaların demografik özellikleri, klinik ve laboratuvar bulguları, aldıkları tedavileri inceledik ve bu parametrelerden renal ve hasta sağkalımına etkili olabilecek faktörlerin araştırılmasını amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmada 1999-2016 yılları arasında multipl myelom tanısı ve böbrek yetmezliği olan 217 hastanın dosya bilgileri retrospektif olarak kaydedildi. 18 yaşından büyük multipl myelom hastaları çalışmaya dahil edilirken; önemi belirsiz monoklonal gamopati, Waldenström makroglobülinemisi gibi diğer plazma hücre hastalıkları tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Kreatinin klirensinin 60 ml/dak'nın altında olması veya serum kreatinin düzeyinin 1.5 mg/dl ve üzerinde olması böbrek yetmezliği olarak değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, ek hastalıkları, yakınmaları, fizik muayene, laboratuvar, direk grafi, böbrek ultrasonografi ve böbrek biyopsi bulguları, tanı anında multipl myelom evresi, böbrek yetmezliğini etkileyen risk faktörleri, böbrek yetmezliği ortaya çıktığı anda aldıkları tedavi ve yanıtlar, renal sağkalım ve hasta sağkalımı hasta dosyalarından kaydedildi. Bulgular: Hastaların ortalama tanı yaşı 62,20±11,68 saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, we examined the demographical, clinical and laboratory findings and treatments of multiple myeloma (MM) patients with renal insufficiency. Additionally, we examined factors that can be associated with renal and patient survival. Methods: Between 1999–2016, medical records of 217 MM patients with renal insufficiency was recorded retrospectively. Patients with a diagnosis of MM greater than 18 years old were included in the study; patients who were diagnosed with other plasma cell disorders such as MGUS and Waldenstrom macroglobulinemia were not included in the study. Renal insufficiency was defined as creatinine clearance below 60 mL/min or serum creatinine level above 1.5 mg/dL. MM patients with renal insufficiency whom demographic characteristics, complaints, physical examination findings, laboratory results, direct radiographic findings, renal ultrasound results and kidney biopsy findings, MM stage at diagnosis, risk factors affecting renal insufficiency, treatment and responses to renal insufficiency, renal survival and patient survival were investigated from medical records. Findings: Mean age of initial diagnosis of the patients was found 62,2±11,6. The 16-year survival rates were statistically significantly higher in cases with ages lower than 63 years. There was also a statistically significant relationship between end-stage renal failure and mortality. Patients with end-stage renal failure showed statistically significant differences compared to monoclonal protein types. Lambda and Kappa light chain were significantly higher in cases with end-stage renal failure. Conclusion: The advanced age affected survival of MM adversely. Renal impairment in MM was an important risk factor affecting morbidity and mortality. Light-chain cast nephropathy was the most common form of severe renal disease associated with MM.