Myelom ilişkili kemik hastalığının belirteçleri ve myelom prognozuna etkisi
Myelom incuded bone disease markers and effects on myelom prognosis
  1. Tez No: 789106
  2. Yazar: MERYEM İREM TOKSOY ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY SAYDAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Multipl myelom, kemik iliğinde monoklonal immünglobulin üreten plazma hücrelerinin artışı ile karakterize bir malignitedir. Hiperkalsemi, böbrek fonksiyon bozukluğu, anemi ve litik kemik lezyonlarını içeren birçok uç organ hasarı ile kendini gösterir. Klinikte bir grup hastada kemik lezyonları ve kemik kırıkları ile seyreden klinik bulgular daha ön planda gözlenirken, bir grup hastada ise kemik lezyonlarına daha az sıklıkta rastlanmaktadır. Bu çalışmada, myelom tanılı hastaların klinik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak incelenerek kemik hastalığı olanlar ve olmayanlar arasındaki farklılıkların belirlenmesi, kemik hastalığı yönünden riskli hasta grubunun belirlenmesi ve sağkalıma etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Ocak 2011 ve Ocak 2022 tarihleri arasında myelom tanısı alan 18 yaş üstündeki hastalar çalışmaya alınmış ve verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 179 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 61,7±11,2, %54,7' si erkek ve %45,3' ü kadın, erkek/ kadın oranı:1,2/ 1 saptandı. Hastaların 123 (%68,7) tanesinde kemik hastalığı varken, 56 (%31,3) tanesinde kemik hastalığı yoktu. CRAB bulguları sıklık sıralamasına göre, kemik lezyonları (%58,7), anemi (%36,3), böbrek yetmezliği (%29,1) ve hiperkalsemi (%16,9) şeklinde bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Multiple myeloma is a malignancy characterized by an increase in plasma cells producing monoclonal immunoglobulin in the bone marrow. It is manifested by multiple end-organ damage, including hypercalcemia, renal dysfunction, anemia, and lytic bone lesions. While clinical findings with bone lesions and bone fractures are more prominent in a group of patients, bone lesions are less common in a group of patients. In this study, it was aimed to determine the differences between those with and without bone disease, to determine the risky patient group in terms of bone disease, and to determine the factors affecting survival by retrospectively examining the clinical and laboratory data of patients with a diagnosis of myeloma. Materyal and Method: Patients over the age of 18 who were diagnosed with multiple myeloma between January 2011 and January 2022 were included in the study and their data were retrospectively analyzed. Results: 179 patients were included in the study. The mean age of the patients was 61.7±11.2, 54.7% male and 45.3% female, male/female ratio: 1.2/1. While 123 (68.7%) of the patients had bone disease, 56 (31.3%) did not have bone disease. In order of frequency, CRAB findings were found as bone lesions (58.7%), anemia (36.3%), renal failure (29.1%) and hypercalcemia (16.9%).