Deliryum hastalarında ve aynı hastalığı olup deliryum gelişmeyen kontrol grubunda kanda solubl ürokinaz tip plazminojen aktivatör reseptör düzeyi karşılaştırılması
- Tez No: 455161
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MÜFİT UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Deliryum patofizyolojisinde çeşitli inflamatuar maddelerin rol oynadığının gösterilmesi suPAR 'ında inflamatuar madde olarak bu süreçlerde etkisinin olduğunu düşündürmektedir. Çalışmadaki amacımız deliryum hastalarında ve aynı hastalığı olup deliryum gelişmeyen kontrol grubunda kanda SUPAR düzeyi karşılaştırılması ve deliryum derecesi ile ilişkisini göstermektir. Yöntem: Çalışmamıza 45 delirium ve 44 aynı hastalığı olup deliryum gelişmeyen kontrol grubu toplam 89 hasta alınmıştır. Orta ve ileri evre demans tanısı dışlanmıştır. Hastaların demografik özellikleri, komorbid hastalıkları, mevcut ilaçları kayıt edilmiş ve rutin laboratuar testlerinin sonuçları dosyadan alınmıştır, ileri değerlendirilme için hastalara 10 soruluk 4'lü Likert tipi ölçek olan yoğun bakım unitesinde konfüzyon değerlendirme metodu ve Deliryum Derecelendirme Ölçeği uygulanmıştır. Hastalardan alınan plazma örneklerinde suPAR seviyeleri ELİSA kit kullanılarak ölçülmüştür Bulgular:Yaş ortalaması, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumları, sigara ve alkol kullanımı, komorbid hastalık grupları, AKYS açısından 2 grup arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05). SUPAR düzeyi Deliryum grubunda 6.26±2.22, deliryum olmayan grupta 4.70±2.26 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aims: Delirium is common and life-treating neuropsychiatric syndrome. Diagnosing delirium can be chalenging. Delirium increases mortality therefore health care costs increase. Biological model of delirium is not definite yet evidence supports cholinergic deficiency model. Delirium may be the result of processes and drugs, which transpassing compromised blood-brain barrier. There are some studies about relation between biomarkers and Delirium but no study about suPAR. We aimed to evaluate possible diagnostic utilization and the role of certain biomarkers as suPAR in delirium etiology. Methods: After screening tests, 89 participants enrolled in the study (n=45 for Delirium group, n=44 for same disease without delirium). ELISA kit was used to measure the blood level of suPAR. Results: Mean suPAR levels were found significantly higher in delirium group than group without delirium (Z=-3.533 p0.05).