Ultrasonografi kullanımının çocuk hasta grubunda doğru endotrakeal tüp boyutu ve tüp yerleşiminin değerlendirilmesindeki etkinliği
Effectiveness of ultrasonography in endotracheal tube size determination and proper depth placement for pediatric patients
  1. Tez No: 455163
  2. Yazar: MELTEM KANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇİĞDEM TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anesthesiology and Reanimation, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş; Bu çalışmada, çocuk hastalarda klinik olarak kullanılan endotrakeal tüp numarasının tespitinde, Cole formülasyonu ve ultrasonografi kullanımının etkinliğinin değerlendirilmesi ve ayrıca doğru tüp derinliği tespitinde, formülasyon yöntemi ile oskültasyon yönteminin karşılaştırılması amaçlandı. Materyal-metod; Çalışmaya 2-10 yaş arasında elektif cerrahi planlanan ve genel anestezi uygulanacak hastalar alındı. Hastalara premedikasyon ve monitörizasyon sonrası anestezi indüksiyonu uygulanarak, maske ventilasyonu esnasında uygun pozisyon verilip, ultrasonografi ile subglottik çap ölçümleri gerçekleştirildi, ardından Cole formülasyonuna göre tüp numarası hesaplandı. Ölçümler sonrası hastalar yeterli ventilasyon kriterlerini sağlayacak şekilde, yaşa göre klinik olarak önerilen pediatrik endotrakeal tüp numarası skalasından belirlenen uygun kafsız tüp ile entübe edildi, gereğinde bir büyük veya küçük numaralı tüp ile değiştirildi. Endotrakeal tüpün yerleşimi; tüpteki işaretli alan vokal kordlardan geçirildikten hemen sonra ve oskülte edilerek solunum seslerinin bilateral eşit olduğu yerde tespit edilerek sağlandı. Kullandığımız endotrakeal tüpün numarası, ultrasonografik ölçümlerdeki subglottik çapa göre belirlenen ve Cole formülasyonuna göre hesaplanan tüp numarası ile karşılaştırıldı. Ayrıca oskültasyon yöntemine göre uyguladığımız tüp derinliği, yaş formülüne göre hesaplanan tüp derinliği ile karşılaştırıldı. Bulgular; 110 hastanın yaş ortalaması; 4,1±2 yıl, kullanılan tüp iç çap ortalaması; 5,64±0,49 mm, dış çap ortalaması; 7,78±0,70 mm, Cole formülasyonuna göre hesaplanan tüp iç çap ortalaması; 4,92±0,52 mm, dış çap ortalaması; 6,92±0,67 mm, USG ile ölçülen iç çap ortalaması; 5,77±0,64 mm, dış çap ortalaması; 8,3±0,98 mm olarak saptandı. Kullanılan tüp çapları ile formüle göre hesaplanan ve USG ye göre ölçülen tüp çapları arasında, iç çap ve dış çap ölçümleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: The goal of this study is to evaluate the effectiveness of Cole formulation and ultrasonography in endotracheal tube size determination for children. We also compared the formulation method to auscultation for proper depth placement of the endotracheal tube. Material and methods: ASA I-II pediatric patients, ages 2-10 years old, planned to undergo elective surgeries under general anesthesia with endotracheal intubation were enrolled in this study. Once patients were properly positioned after premedication and anesthesia induction, the subglottic diameter was measured using ultrasonography, and endotracheal tube size was calculated with Cole formulation. Subsequently patients were intubated with a uncuff endotracheal tube sized based on patients' age in line with existing clinical guidance. To ensure adequate ventilation, the tube was replaced with a larger or smaller diameter tube if needed. The endotracheal tube was fastened after the placement ring had passed through the vocal cords and breath sounds were confirmed to be equal by auscultation. The size of the used endotracheal tube was compared to the size estimated from the subglottic diameter measured by ultrasonography and to the size calculated with the Cole formulation. The depth of tube placement based on breath sounds by auscultation was compared to the appropriate depth calculated with the formula based on age. Results: The mean of 110 patients' ages were 4,1±2 years. For the used tube, the mean size of internal diameter were 5,64±0,49 mm and of outer diameter were 7,78±0,70 mm. According to Cole formulation, the calculated mean size of internal diameter were 4.92 ± 0.52 mm and outer diameter were 6,92±0,67 mm. According to ultrasonography, the measured mean size of internal diameter were 5,77±0,64 mm and outer diameter were 8,3±0,98 mm. The difference between the used tube size and either ultrasonography measured or Cole formulation calculated sizes were found the be statistically significant for both inner and outer diameters.