Tablet bilgisayar, akıllı cep telefon kullanımının gözlerin refraksiyon durumuna ve konforuna etkileri
To explore if tablet computer and smart mobile phone usage cause any effect on the refractive status and comfort of eyes
  1. Tez No: 455164
  2. Yazar: MOHAMMAD REZA FAGHIHMIYARDAN
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN YETİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Haziran - Ekim 2015 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Göz Polikliniği'ne başvuran hastalardan 2 grup oluşturulmuştur. Yaşları 7-14 arasında değişen olgulardan oluşan Grup-1'de 53 olgu, yaşları 15-40 arasında değişen olgulardan oluşan Grup-2'de 51 olgu olmak üzere toplam 104 birey çalışma kapsamına alınmıştır. Grup-1 ve Grup-2'deki olgular tablet bilgisayar ve akıllı cep telefonu kullanma süresi 3 saatten az ve 3 saatten çok olmak üzere 2 alt gruba ayrılmıştır. Daha sonra ortaya çıkan toplam 4 alt grup olgular, refraksiyon değerleri ve gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma, batma, yorgunluk, gerginlik hisleri, çalışırken kolay uyku gelmesini içeren konfor değerlendirme semptomlarının sıklığı yönlerinden grup içi ve gruplar arası çapraz karşılaştırma ile kıyaslanmıştır. Çalişmaya göz hastalığı ve sistemik hastalik olmayan hastalar alındı. İstatistiksel değerlendirme SPSS for windows 10.0 istatistik paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
To explore if Tablet computer and smart mobile phone usage cause any effect on the refractive status and comfort of eyes. The study was conducted with a cross-sectional case series design. Between June to October 2015 two group are formed from patients admitted to Eye Clinic of Medicine Faculty Department of Ophthalmology. Group-1 consisting of Ages ranged between 7-14 (Childhood) 53 cases, Group-2 consisting of ages ranged between 15-40 (adults) 51 patients (a total of 104 people ). Cases in Group-1 and Group-2 in the event of tablet computers and smart phones using time , is divided into two subgroups, including much than 3 hours and less than 3 hours. And thereafter in the resulting total of 4 subgroup cases,refraction and eye redness, tearing, burning, stinging, fatigue, feelings of tension, sleep easy to come at working time including comfort assessments symptoms ,were compared by intragroup and intergroup cross comparison. Only normal eyes selected for this research and who have any systemic ilness. Statistical analyzes were performed by SPSS statistical software packages for Windows 10.0.