Hemodinamik yöntemlerle tedavi edilen intrakraniyal anevrizmalı hastalarda klinik sonucun öngörülmesinde 2d akım analizinin değeri
The value of 2D flow visualization in prediction clinical outcomes in patients with intracranial aneurysms treated BY hemodynamic methods
  1. Tez No: 455170
  2. Yazar: ADNAN AYVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİVAN IŞLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: İntrakranyal anevrizmaların tedavisinde endovasküler teknikler sıklıkla kullanılmaktadır ve akım yönlendirici stentler bu alanda nispeten yeni ve önemli bir seçenektir. Çalışmamız, akım yönlendirici stentlerin etkinliğini ve tedavinin uzun dönem sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 2014-2015 yılları arasında akım yönlendirici stentler ile tedavi edilen 20 hastanın 2D Anevrizma Akım Görüntüleme verileri ve tedavi sonrası 1 yıl içerisindeki klinik sonuçları incelenmiştir. Akım yönlendirici stentler ile tedavi edilen anevrizmalar, MAFA Ratio ve oklüzyon zamanları arasındaki ilişki açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Hasta popülasyonu 9 kadın ve 11 erkek hastadan oluşmaktaydı. Her hastada bir adet anevrizma tedavi edildi. Hastaların MAFA Ratio değerleri 0.25 ve 1.34 arasındaydı ve ortalama MAFA Ratio 0.70 olarak bulundu. MAFA Ratio değerleriyle anevrizma oklüzyon süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Akım yönlendirici stentler intrakranyal anevrizma tedavisinde efektif bir tedavi seçeneğidir. Akım yönlendirici stentlerin oluşturduğu anevrizma içi akım değişiminin DSA sekansları kullanılarak değerlendirilmesi, tedavinin etkinliğinin anlaşılmasında yeni ufuklar açabilir. Her ne kadar bizim çalışmamızda MAFA Ratio değerleriyle anevrizma oklüzyon zamanını öngörmek mümkün olmadıysa da; metodun performansını değerlendirmek için çok merkezli, daha yüksek popülasyonlu prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background and Object: Endovascular techniques are frequently used for the treatment of intracranial aneurysms and flow-diverter stents are relatively new and important devices in this field. Our study aim to understand effectiveness and predict long-term follow-up results of flow-diverter treatment. Materials and Methods: We examined 2D Aneurysm Flow Visualization data and clinical reports of 20 patients who were treated with flow-diverters between 2014-2015 and were followed-up clinically at least one year. The aneurysms treated with flow-diverters were assessed according to relationship between the MAFA ratio and occlusion status. Results: There were 9 male and 11 female patients. The patients MAFA Ratio range was between 0.25 and 1.34, mean MAFA Ratio was found to be 0.70. One aneurysm were treated per patient. Statistically significant relationship was not found between MAFA ratio and occlusion time of aneurysms. Conclusion: Flow-diverter stents are an effective tool for the treatment of challenging aneurysms. The assessment of the intra-aneurysmal flow change induced by flow-diverter stents by using DSA motion estimation can offer new insights into FDS treatment. Altough in our study the MAFA Ratio could not predict occlusion time of aneurysms, further prospective multicenter data from a larger population are required to validate this method.