Donuk omuzlu olgularda kişilik değerlendirilmesi
Personality assessment in frozen shouldered cases
  1. Tez No: 455177
  2. Yazar: MELIKE CHAVOUZ AMETOGLOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Donuk Omuz (DO)'da kişilik özellikleri ile ilgili yapılan çalışmalarda, DO olguları için periartritik kişilik terimi kullanılmıştır. DO olgularının mizaç ve karakter envanteri ile değerlendirilen çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı DO tanılı olgularda mizaç ve karakter özelliklerinin sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 50 DO'lu olgu ve 50 sağlıklı birey kontrol grubu olarak alındı. Hasta ve kontrol grubuna sosyodemografik veri formu, mizaç ve karakter envanteri, hasta grubuna ek olarak omuz özürlülük sorgulaması, sayısal eşleştirme ölçeği uygulandı. Bulgular: Mizaç boyutları yönüyle, hasta grubunun Zarardan Kaçınma (ZK) ve Ödül Bağımlılığı (ÖB) skorları kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Yenilik Arayışı (YA) skoru kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulundu. Karakter boyutları yönüyle ise, hasta grubunun Kendini Yönetme (KY) skoru kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulundu. Sonuç: DO olgularının sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmasında ZK puanı daha yüksek, YA ve KY puanı daha düşük saptandı. Yüksek ZK ve düşük KY skorlarının bulunması kişilik özelliklerinin duygu durum ve ağrı bozuklukları geliştirmeye daha yatkın olduğu söylenebilir. DO olgularında mizaç ve karakter özellikleri ile ilgili daha büyük örneklemlerle yapılan uzun süreli izlem çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: In studies based on characteristics of frozen shoulder, periarthritic personality term is used for patients with frozen shoulder. There are no studies evaluated with temperament and character inventory of frozen shoulder cases. The purpose of the study is to compare the temperament and characteristic difficulties between healthy control and a group diagnosed with frozen shoulder. Materials and Methods: 50 frozen shoulder patient and 50 healthy people took part in the study. Sociodemographic data form, temperament and characteristics inventory were applied to the patient and control group. in addition shoulder disability questionnaires, numeric analog scales were applied to the patient. Results: In terms of temperament dimensions, the patient group's scores on harm avoidance and reward dependence were significantly higher than the control group. The novelty search score was considerably lower than the control group. When the characteristic dimensions were oriented, the self management score of the patient group was found to be significantly lower than the control group. Conclusion: Compared with healthy control group, frozen shoulder patient's harm avoidance scores were higher on while self management and innovation scores were lower. Findings of high harm avoidance and low self management scores in patients suggest that their personallities are more likely to have pain disorders and rapid emotional changes. A long term research should be made to get more information about frozen shoulder patient's characteristics and temperament.