Maküla deliklerinde cerrahi öncesi ve sonrası optik koherans tomografi bulguları ile vizuel prognozu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting visual prognosis with oct findings before and after surgery in macular holes
- Tez No: 455176
- Danışmanlar: PROF. DR. SOLMAZ AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Amaç: Maküla deliklerinde cerrahi öncesi ve sonrası OKT bulgularıyla vizuel prognozu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: 43 göz (19 erkek, 24'ü kadın) çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm olguların dosyalarından cerrahi öncesi ve sonrası 1. 3. ve 6. aylarda en iyi düzeltilmiş görme keskinliğine (EDGK) ait verilerle; OKT kayıtlarından cerrahi öncesi dönemde bazal delik çapı (BDÇ), minimum delik çapı (MDÇ), delik yüksekliği (HH), traksiyonel hol indeks (THI), maküler hol indeks (MHI), diameter hol indeks (DHI), hol form faktör (HFF), RPE durumu, operkulum ve ERM varlığı, santral maküla kalınlığı (SMK); cerrahi sonrası dönemde deliğin kapanma tipi ile 1. ay, 3. ay, 6. ayda retina dış katmanlarının bütünlüğü ile ilişkili bilgiler kaydedildi. Elde edilen veriler, SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) (SPSS Inc. Chicago IL, USA) programı kullanılarak aralarındaki korelasyon incelendi. Bulgular: Postoperatif anatomik başarı %95.3; fonksiyonel başarı %79.0 saptanmıştır. Postoperatif EDGK değerleri, preoperatif EDGK'e göre anlamlı düzeyde artmıştır(p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: To evaluate the factors affecting visual prognosis with OCT findings before and after surgery in macular holes. Materials and Method: 43 eyes (19 male,24 female) were included the study. In all patients' charts were recorded best cerrected visual acuity(BCVA) before and after surgery at 1st, 3rd, 6th month; OCT findings that basal hole diameter(BHD), minimum hole diameter(MHD), hole height(HH), tractional hole index(THI), macular hole index(MHI), hole form factor(HFF), RPE status, central macular thickness(CMT), presence of operculum and ERM preooperatively; hole clousure type and integrity of outer retinal layers at 1st, 3rd, 6thmonth postoperatively. All data were statistically compared to evaluate correlation between the parameters using SPSS 22.0 program. Results: Postoperative anatomic success was 95.3%; functional success rate was 79.0%. Postoperative BCVA values were significantly increased compared to preoperative BCVA (p 0.05).