İntrakraniyal arteriyal tutulum gösteren nörobehçet hastalarında demografik, klinik ve radyolojik özellikler
Demographic, clinical and radiological features of intracranial arterial involvement in patients with neurobehçet syndrome
- Tez No: 455190
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN SAİP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş Behçet hastalığında damar tutulumu başlıca venöz trombozdan oluşmaktadır. Daha nadir olan arter tutulumunda periferik arter etkilenimine ek olarak inme ile başvuran hastalar da bildirilmiştir. Amaç İntrakraniyal arteriyal Nörobehçet sendromunun (NBS) demografik, klinik ve radyolojik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Nöroloji Anabilim dalı, Nörobehçet polikliniğine (1989-2014) başvurmuş, 31 arteriyal NBS ve 242 parankimal NBS hasta dosyası geriye dönük incelenmiştir. Bulgular Nörobehçet sendromlu hastaların %8'inde arteriyal NBS saptanmıştır. Arteriyal NBS hastalarının, Behçet hastalığı ve NBS başlangıcı açısından daha ileri yaşta oldukları saptanmıştır (Behçet hastalığı başlangıç yaşı; parankimal NBS 30.09±8.85 yıl, arteriyal NBS 35.10±10.04 yıl, p=0.08. NBS başlangıç yaşı; parankimal NBS 34.30±9.65 yıl, arteriyal NBS 40.29±12.26 yıl, p=0.07). Arteriyal NBS'de, erkek oranı daha yüksek bulunmuştur (Erkek%; parankimal NBS %86.2, arteriyal NBS %94.9, p=0.04). Arteriyal NBS'de, hipertansiyon ve sigara içme oranı daha yüksek saptanmıştır (p=0.003, p=0.017, sırasıyla).
Özet (Çeviri)
Introduction The vascular involvement in Behçet disease is mainly related to venous thrombosis. Arterial involvement is less common with mostly peripheral arteries affected, but Behçet patients with stroke are also reported. Objective It is aimed to determine the demographic, clinical and radiological features of intracranial arterial involvement in Neurobehçet syndrome (NBS). Methods The charts of 31 arterial NBS and 242 parenchymal NBS patients were included retrospectively, which were evaluated in the Neurobehçet out-patient clinic of Istanbul University, Cerrahpaşa School of Medicine, Neurology Department (1989-2014). Results The frequency of arterial NBS patients was 8% among NBS patients. Arterial NBS patients were older in terms of Behçet disease and NBS onset ages (Behçet disease; parenchymal NBS 30.09±8.85 years, arterial NBS 35.10±10.04 years, p=0.08. NBS; parenchymal NBS 34.30±9.65 years, arterial NBS 40.29±12.26 years, p=0.07). The men ratio was higher in the arterial NBS (Men%; parenchymal NBS 86.2%, arterial NBS 94.9%, p=0.04). Hypertension and smoking ratios were higher in arterial NBS (p=0.003, p=0.017, respectively).