Serebral anevrizmalarda prognostik faktörler, endovasküler tedavi yöntemleri ile cerrahi kliplemenin karşılaştırılması ve anjiografik takip sonuçları
Prognostic factors in cerebral aneurysms, comparison of endovascular treatment methods with surgical clipping and results of angiographic follow-up
  1. Tez No: 520606
  2. Yazar: ABDULLAH ŞÜKÜN
  3. Danışmanlar: UZMAN BÜLENT ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Günümüzde serebral anevrizmalar mikro-cerrahi klipleme ve endovasküler tedavi yöntemleri ile tedavi edilmektedir. Amacımız iki tedavi yönteminin mortalite açısından farklılığını karşılaştırmaktır. Yöntem ve Materyal: Endovasküler serebral anevrizma tedavisi gören 109 hastanın 130 anevrizması ile cerrahi klipsleme yapılan 78 hastanın 100 anevrizması karşılaştırıldı. Anevrizma büyüklüğü, Hunt-Hess ve Fisher skalası, hastanede kalış süresi ve mortalite her iki grupta değerlendirildi. Endovasküler anevrizma tedavisi yapılan hastalarda anevrizmanın büyüklüğüne ek olarak anevrizma yapısı özellikleri (sakküler-fusiform-nipple) araştırıldı. Endovasküler tedavi edilen 30 hastada BNP ve BDNF serum değerleri endovasküler tedavi öncesi ve sonrasında karşılaştırıldı. Vazospazmı olan hastalarda arteriyel tutulum değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Today, cerebral aneurysms are treated with surgical clip and endovascular treatment. Our aim is to compare the difference between the two treatment methods in terms of mortality. Material and Methods: 100 aneurysms of 78 patients who underwent surgical clipped with aneurysm of 130 patients treated for endovascular cerebral aneurysm were compared. Aneurysm size, Hunt-Hess and Fisher scale, hospital stay and mortality were evaluated in both groups. Aneurysm characteristics (saccular-fusiform-nipple) were investigated in addition to the size of the aneurysm in patients endovascular aneurysm treatment.