Hormonal changes in polycystic ovarian syndrome as related to metabolic syndrome in Iraqi women
Irak kadınlarında polikistik over sendromunda hormonal değişiklikler ve metabolik sendromu ile ilişkisi
  1. Tez No: 995852
  2. Yazar: VESEN ATİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANİS M. AL-RAWİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Baghdad
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmamızın gayesi Iraklı kadınlarda Polikistik over sendromu ile x sendromuna ışık tutmaktır. Bu da hormon düzeyi, metabolik özellikler ile yağ oranı ölçerek ve sonuçları doğurgan kadınlarla mukayese ederek yapılacaktır. Bu çalışmada Kemal ALSAMARRAİ kadın ve üreme sağlığı hastanesinden ve Al Elwea kadın doğum hastanesinden 17-37 yaş arasındaki Polikistik over sendromu hastası kadınlardan 80 adet numune, ile doğurgan 40 kadından da numune alınmıştır. Regl döneminin 3.-6. Günlerindeki hasta ve doğuran kadınlardan kan numuneleri alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde vücut kütle endeksi (BMI) ile kalça bel oranı (WHR) tayini, hasta olan kadınların regl döneminin düzenine göre ayırması, açlık insülin hormonu düzeyi, açlık şeker oranı, üre ve kreatinin, ürik asit düzeyi, insülin direnci, açlık şekeri, insülin direnci faktörü ( HOMA, QUICKI, G:I glukoz insülin oranı,HOMA-B cell%) hasta ve sağlıklı kadınların kan plazmalarındaki düzeyleri ölçülmüştür. Sonuçları incelediğimizde şunları elde ettik: * Sağlıklı kadınlar göre, Polikistik over sendromu hastası kadınlarda vücut kütle endeksi ( BMI) ve kalça bel oranında (WHR) [p< 0.001] bir artış görülmüştür. Araştırmada hasta kadınların %58,75'i hipomenore (az adet), %25,00 ise düzenli adet, %16,25 adet kesilmesi görülmüştür. Hasta kadınların arasında hipomenore (az adet) gören kadınlar ile düzenli adet görenlerin arasında vücut kütle endeksi (BMI) ve kalça bel oranında (WHR) farklılık görülmüştür. Hasta olan ve adeti kesilen kadınlar ile hasta olmayan kadınlar arasında da faklılık görülmüştür. Bildiğimiz kadarı ile böyle bir değişikliğe ilk defa işaret edilmiştir. Polikistik over sendromu hastası olan kadınların plazmasında, hasta olmayan kadınlara göre insülin, insülin direnci, insülin direnci faktörü (HOMA, HOMA-B cell%) düzeyi artış [p<0.001] gösterirken, hasta kadınların regl (Adet) düzenine bağlı olarak insülin, insülin direnci, insülin direnci faktörü ( HOMА, HOMA-ẞ cell%) düzeyinde önemli bir farklılık görülmemiştir. Polikistik over sendromu hastası olan kadınlar sağlıklı kadınlara göre açlık şekerinde QUICKI, G:I glukoz insülin oranında düşüş [p<0.005],[P<0.001] olduğu görülmüştür. Hasta olan kadınların %62,50 oranında ürik asidin düzeyinde yükseklik olduğu görülmüştür. Hasta olup hipomenore (az adet) olan kadınlar da hasta olup adeti üzenli olan kadınlara göre ürik asidin düzeyi farklı olduğu [P<0.01] görülmüştür. Hasta olup adet kesilmesi (amenore) olan kadınlara göre de farklılık [P<0.05]görülmüştür. Bilgilerimize göre bu farklılığa ilk defa işaret edilmiştir. Polikistik over sendromu hastası olan kadınlar ile hasta olmayan kadınlar arasında kandaki açlık şeker, üre ve kreatinin düzeyinde önemli bir fark görülmemiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde hasta olan ve olmayan kadınların kan plazmasındaki bazı hormonların ölçümü yapılmıştır. Örneğin: luteinize edici hormonun (LH), Folikül UyarıCı Hormon (FSH), LH:FSH, Testosteron, serbest Testosteron, Dehidroepiandrosteron (DHEA), DHEA-S; 17-Hidroksiprbgesteron, PROLAKTİN, Seks Hormon Bağlayıcı Gtobulin (SHBG), femoroasetabuler sıkışma (FAI). Sonuçlar şu şekilde görülmüştür: Polikistik over sendromu hastası olan kadınlar ile hasta olmayan kadınlar arasında ölçülen değerler FSH hariç [P >0.05] değişikti. Hastalığa yakalanmış kadınların %60,00 inda LH ve insülin hormonlarında yükselme olduğu görülmüştür. %33,75'inde ise insülin hormonu düzeyi yüksek olduğu, LH hormonu ise normal düzeyinde olduğu görülmüştür. %6,25'inde ise bu iki hormonun düzeyi normal değerindedir. Polikistik over sendromu hastası olan kadınlarda LH hormonun yüksek olması yumurtalığın (over) Testosteron hormonunun üretmesinin nedenini açıklayabilir. serbest testosteron ve testosteron hormonları insülinle doğru orantılıdır. bu da karaciğerin SHBG üretimindeki insülinin inhibitör etkisi olduğu, yumurtalığın (overin) erkeklik hormonunu üretmeye katalizör etkisine neden olmaktadır. femoroasetabuler sıkışma (FAI) ile İnsülin, ürik asit ve insülin direnci (HOMA) arasında doğru orantı olduğu, bizim de bildiğimiz kadarıyla Irak'ta bu ilişkiye ilk defa işaret edilmiştir. Bu çalışmamızda insülin direncinin tayınında (FAI)'nın önemini teyit etmektedir. SHBG: DHEA-S oranı, SHBG: DHEA oranı SHBG: İnsülin oranı, SHBG: 17- Hidroksiprogesteron oranı ve SHBG: serbest testosteron oranı farklılık olduğu görülmüştür. Bizim de bildiğimiz kadarıyla bu farklılığa işaret edilmemiştir. Bu çalışmamızda da Polikistik over sendromu hastası olan kadınlar ile hasta olmayan kadınlarda bu oranların arasındaki geniş farkın hastalığın teşhisinde istifade edilebilme imkanı önermektedir. Araştırmanın üçüncü hasta olan ve hasta olmayan kadınların kan plazmasındaki yağ düzeylerini araştırmaktadır. Sonuçlar şunu göstermektedir: Polikistik over sendromu hastası olan kadınlar ile hasta olmayan kadınlara göre kan plazmalarındaki VLDL kolesterol, LDL kloesterol, TG, Total kolesterol, LDL:HDL oranında artış görülmesine karşın hasta olan kadınlarda HDL kolesterolde düşüş görülmüştür. Hasta olup hipomenore (az adet) olan ile düzenli adet gören kadınların arasında, hasta olup adeti kesilen ile hasta olup düzenli adet gören kadınların arasında HDL kolesterol düzeyinde farklılık .[P<0.05]görülmüştür. Polikistik over sendromu hastası olan kadınlarda X sendromu sık görülmektedir. Çalışmamızın son bölümünde ise klinik prezentasyonlar ve bazı metabolik ölçütler hormonlar ve yağlar arasında mukayese içermektedir. AACE position statement and The Adult Treatment Panel III (ATP-III) of the National Cholesterol Education Programına göre hastaları iki gruba ayrılmıştır. 1. Grup Polikistik over sendromu ve X sendromu hastası olanlar, 2.grup ise sadece Polikistik over sendromu hastası olan kadınlar, 3. Grup ise hasta olmayan kadınlar olarak eklenmiştir. Elde edilen sonuçlar şu durumlara işaret etmektedir; SHBG:insülin oranında [P<0.001], SHBG:DHEA oranında [P<0.01], SHBG:17-hydroxyprogesterone oranında [P<0.001] 1. Ve 2. Grupta düşü olduğu görülmüştür. Bu çalışmada SHBG: insulin düzeyindeki düşüş Polikistik over sendromu hastalığı ile bağlantılı olduğu, SHBG: insulin oranı ile metabolizma sendromunun düzeyinin düşmesi insulin direncinin yüsek olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to study the PCOS and syndrome X in Iraqi women through measuring hormones level , metabolic and lipid profile in women with PCOS and compare the results with control normal fertile women . Eighty patients with PCOS, aged (17-37)years attending in Kamal AL- Samarai Hospital and AL-Elwia teaching hospital for obstetrics and gynecology were included in the present study, also forty normal fertile females who serve as control group. Blood samples were aspirated from all individuals from 3-6 day of menstrual cycle. Glucose ,urea ,creatinine ,uric acid ,lipid profile levels were measured using the enzyme colorimetric methods, hormonal assays were done by ELISA method. The first part of this study is devoted to the measurement of BMI and WHR , subdivided PCOS according to the regulatory of menstrual cycle, also measurement fasting insulin ,fasting sugar ,HOMA , HOMA-β cell% , QUICKI , G:I ratio , uric acid ,urea and creatinine in sera of PCOS patients and control women .However, after analyzing the results which had been given, the following was found:  There was a significant [p<0.001] increase in BMI and WHR in PCOS patients compared to controls.  The present study found that 58.75 % of PCOS patients with oligomenorrhea, 25%with regular menstrual cycle and 16.25 % with amenorrhea in random sample.  There was a significant difference in BMI and WHR between patients with regular menstrual cycle and patients with oligomenorrhea also between patients with regular menstrual cycle and patients with amenorrhea. This observation is detected for the first time to the best of our knowledge.  The mean serum level of fasting insulin, Homeostatic Model Assessment [HOMA] and HOMA ß-cell% was significantly[P<0.001]elevated in the PCOS patients when compared to that found in the control group and there was no significant difference between the three subgroups of PCOS women according their menstrual cycle  Quantitative Insulin-Sensitivity Check Index [QUICKI] and Glucose Insulin ratio [G:I] ratio were found to be significantly [p<0.005]and[P<0.001] lower, respectively in PCOS patients compared to the controls.  There were 62.50% of patients with PCOS who had high S.uric acid values. There was a significant[P<0.01]difference between regular menstrual cycle and oligomenorrhea,while there was no significant difference between regular menstrual cycle and amenorrhea [P> 0.05].These findings are detected for the first time to the best of my knowledge, so that measurement of S.uric acid in PCOS patients is useful .  The mean level of fasting blood glucose, urea and creatinine in PCOS patients were found to be within the normal range with no significant difference from control group. In the second part of this study, some hormones including LH , FSH , LH:FSH ,testosterone, free testosterone , DHEA , DHEA-S , Prolactin ,17- Hydroxy progesterone , SHBG ,and FAI were measured in sera of control and patients with PCOS. The results indicated the following:  Patients with PCOS and controls differed significantly in all parameters studied, except FSH that with [P >0.05]. There were 60.0% of patients with elevated LH concentrations presented with raised S.insulin, while 33.75 % of patients had elevated insulinaemia and normal LH secretion. Only 6.25 % of patients had normal concentrations of insulin and elevated LH levels. The elevated serum levels of LH in PCOS subjects may explain the increased ovarian androgen secretion.  There was a positive correlation between S.testosterone and S.free testosterone with S.insulin. This can be explained by the fact that insulin has also an inhibitory effect on hepatic production of SHBG resulting in increment of free testosterone beside its stimulatory effect on ovarian androgen production amplifying the state of hyperandrogenism.  There was a positive correlation between FAI and S.insulin,HOMA, S.uric acid. In Iraq there was no study to the best of my knowledge that showed these correlations and the present study suggests that FAI is a good index of IR.  There was a significant difference in SHBG : Insulin ratio , SHBG : DHEA ratio , SHBG : DHEA-S ratio , SHBG : Free testosterone ratio , SHBG :17-hydroxyprogesterone ratio .These findings are detected for the first time to the best of my knowledge and the highly difference between range of these parameters in PCOS and control group ,it may be that the present parameters can be used to diagnosis PCOS. In the third part of this study Lipid profile were measured in sera of control and patients with PCOS, the results indicated the following:  Total cholesterol ,TG, LDL-cholesterol ,VLDL-cholesterol and LDL:HDL ratio were significantly elevated in the PCOS group compared to the control group while HDL-cholesterol showed significant decrease in the PCOS patients. There was a significant difference in serum lipid profile except HDL-cholesterol between regular menstrual cycle and oligomenorrhea and between regular menstrual cycle and amenorrhea [P< 0.05]. Syndrome X is a common disorder and is thought to be extremely prevalent in PCOS ,the last part of this study included the comparison of different clinical ,metabolic profile ,lipid profile ,hormonal and according to the AACE position statement and according to The Adult Treatment Panel III(ATP-III) of the National Cholesterol Education Program defined, the PCOS patients were divided to two groups:group1[PCOS patients with syndrome X] , group 2[PCOS patients without syndrome X] and group 3[control group] .The result showed a significant difference, lower in SHBG: insulin ratio[P<0.001], SHBG:DHEA ratio [P<0.01] , SHBG:17- hydroxyprogesterone ratio [P<0.01] , frequency between group 1and group 2 . In this study, it is concluded that a low SHBG: insulin ratio was strongly associated with the occurrence of the PCOS, and may be both low SHBG: insulin ratio levels and the metabolic syndrome indicated a severe degree of IR.