Elektif sezaryen ameliyatlarında uygulanan anestezi yönteminin anksiyete ve postoperatif hasta memnuniyeti üzerine etkisi
Elektif sezaryen ameliyatlarinda uygulanan anestezi yönteminin anksiyete ve postoperatif hasta memnuniyeti üzerine etkisi
- Tez No: 455204
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TÜRECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Elektif Sezaryen Ameliyatlarında Uygulanan Anestezi Yönteminin Anksiyete ve Postoperatif Hasta Memnuniyeti Üzerine Etkisi Çalışmamız fakültemizin Etik Kurul'undan onay alındıktan sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde sezaryen seksiyo endikasyonu konulan, önceden çalışma ile ilgili bilgi verilip onayları alınan, yaşları 18-50 arası ASA 1-3 grubuna giren 80 gebe üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yer alan gebeler kapalı zarf usulü GA (Genel anestezi uygulanan grup, n = 40) ve SA (Spinal anestezi uygulanan grup, n = 40) olarak 2 gruba ayrılmıştır. Preoperatif değerlendirme sırasında anestezi muayenesi ardından hastalara, anksiyete düzey ölçütü olarak STAİ-D, APAİS ve Anestezi Endişe Formu doldurtulmuştur. Kapalı zarftan çıkan anestezi yöntemine göre anestezi tekniği ile ilgili sözel ve görsel bilgilendirme yapılmıştır. Ameliyathanede anestezi premedikasyonu uygulanmamış ve çalışma protokolüne uygun anestezi yöntemi uygulanmıştır. Postoperatif 6. saatte STAİ-D anketi tekrarlanıp ağrı şiddetleri (VAS) kaydedilmiştir. Postoperatif 24. saatte QoR 40 memnuniyet anketi hastalara uygulanmıştır. İki grup arasında STAİ ve Anestezi Endişe Formu puanları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak fark bulunamamıştır. APAIS puanları ise spinal anestezi grubunda istatistiksel olarak daha yüksek olarak saptanmıştır. Postoperatif 6. saatteki VAS skoru genel anestezi grubunda istatistiksel olarak daha yüksek ölçülmüştür. Çalışmamızdan elde ettiğimiz verilere göre; anksiyete düzeylerinin ölçümünde kullanılan STAİ-D, APAİS ve Anestezi Endişe Formu arasında pozitif korelasyonlar mevcuttur. Bu veriler genel anestezi grubunda istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Fakat anksiyete düzeyi ölçümünde altın standart olarak kullanılan STAİ anketi verilerinin gruplar arasındaki karşılaştırılmasında ise istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır. Ayrıca spinal anestezi grubunun genel anestezi grubundan postoperatif hasta memnuniyeti açısından ( QoR 40 ile ölçülen ) daha memnun olduğu gözlenmesine rağmen bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. Çalışmamız, Sezaryen seksiyo anestezisinde, şayet kontrendikasyon yoksa, postoperatif hasta memnuniyeti açısından spinal anestezi yöntemini genel anestezi yöntemine tercih edebileceğimizi göstermiştir. Ancak bu konuda kesin ve kapsayıcı hükümlerde bulunup daha net konuşabilmek için gebelerde anestezi, anksiyete ve memnuniyet ilişkisinin irdelendiği daha fazla çalışmanın yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was approved by the Ethics Committee of the Cerrahpaşa Medical Faculty. All patients gave written informed consent for participation in the trial. The trial was performed at the Department of Obstetrics and Gynaecology operating rooms. Eighty ASA grade I - III parturients aged 18-50 years, who were operated for cesarean section included in this study. The patients were divided randomly into two groups; GA (general anesthesia n=40) and SA (spinal anesthesia n=40) groups. After the patients have been examined preoperatively and the informed consent has been taken from the patients, they have been let to fill the forms of STAI-D, APAIS and Anesthesia Anxiety Form and they were informed about the randomly chosen anesthesia method orally and visually. When the patients came to the operation theather, they have been monitorized without premedication. The previously randomly chosen anesthesia method has been applied to the patients. In the postoperative 6th hour, the STAI-D form has been repeated and VAS values were noted. In the postoperative 24th hour, QoR 40 comfort form has been applied to the patiens. According to our findings there was positive correlations between STAI-D, APAIS and Anesthesia Anxiety Form, which are used to measure the anxiety levels. These correlation have been found statistically significant in the general anesthesia group. Statistically significant difference has not been found between the two group of patients when the scores of STAI-D and Anesthesia Anxiety Form are compaired. In the spinal anesthesia group APAIS scores were statistically higher. The VAS scores measured in postoperative 6th hours were found statistically higher in general anesthesia group. Although the postoperative comfort (measured with QoR 40) has been observed more in the spinal anesthesia group, this was not found statistically significant. According to our research, if there is no contraindication, we can prefer the spinal anestesia for the postoperative patient comfort. To be able to mention this topic more clearly, there is need for more researchs about the relationship between anxiety, postoperative patient comfort and anesthesia in pregnancy.