KOAH'lı hastalarda yaşam kalitesi anketlerinin 6 dakika yürüme testi ve fev1 ile ilişkisi
  1. Tez No: 455210
  2. Yazar: ERGI HYSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA UMUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET KOAH progresif havayolu obsrüksiyonu ile karakterize, fiziksel aktivitede kısıtlamaya neden olan sistemik bir hastalıktır. Son yıllarda KOAH sadece havayolu obstruksiyonu değil farklı yönleri olan bir sendrom olarak değerlendirilmektedir. Hava akımı obstrüksiyonu KOAH'ın akciğer dışı etkilerini göstermede yetersiz kaldığı için son yıllarda bu sistemik ve heterojenik hastalığın değerlendirilmesinde, prognoz ve mortalitenin öngörülmesinde yaşam kalitesi anketleri (SGRQ, KF-36 vb), CAT, mMRC, 6DYT ve BODE indeksi gibi birçok parametre kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada amacımız son yıllarda KOAH hastalarının değerlendirilmesinde önem kazanan yaşam kalitesi anketlerinin (SGRQ, KF-36), CAT, mMRC, 6DYT, BODE indeksi ve FEV1 arasındaki korelasyonu araştırmaktır. Çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne Mart 2015- Kasım 2015 tarihleri arasında başvuran KOAH tanısı konmuş ve tedavi başlanmış ya da halen tedavisi devam etmekte olan 86 hasta dahil edildi. Hastaların ilk değerlendirmelerinde SFT, 6DYT ile birlikte SGRQ, KF-36, mMRC, CAT skorları ve BODE indeksi hesaplandı. FEV1 yüzdesi azaldıkça SGRQ, mMRC, CAT ve BODE skorlarının arttığı; KF-36 skorunun azaldığı saptandı. Benzer bir şekilde 6 Dakika Yürüme Testi' ile SGRQ, KF-36 skoru, mMRC, CAT ve BODE indeksi arasında istatistiksel anlamlı korelasyon saptandı. SGRQ total skoru ile CAT skoru arasında istatistiksel anlamlı pozitif korelasyon saptandı. SGRQ, KF-36, 6DYT, mMRC, CAT ve BODE indeksi KOAH hastalarının semptom ve yaşam kalitesini değerlendirmede güvenle kullanılabilir. GOLD'un hasta evrelemesinde kullanımını önerdiği mMRC ve CAT skorlarının günlük uygulanımı daha kolaydır. KOAH hastalığının sistemik ve heterojenik yapısını, hastanın yaşamı üzerindeki yükü ve prognozu değerlendirmeyi amaçlayan parametrelerin en pratik, en kolay ve en çok bilgi verecek olanının tespiti için daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COPD is a systemic disease characterized by a progressive obstruction of the airways, leading to a limitation in the physical activities. Nowadays, COPD is not only considered as an obstruction of the air flow but also as a syndrome. Air flow restriction seems insufficient in terms of reflecting extrapulmonary effects of COPD. Hence, various parametres such as Quality of life (SGRQ, KF-36), CAT, mMRC, Six – Minutes Walk Test ( 6MWT) and BODE index are nowadays being used to evaluate and predict the prognosis and mortality of this very systemic and heterogenous disease. In this study, we aimed to illustrate the relationship between FEV1 and Quality of Life Surveys (SGRQ, KF-36), CAT, mMRC, Six – Minutes Walk Test and BODE index. A total number of 86 patients from Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital, Pulmonology Department, being diagnosed with and treated for COPD between May 2015 and November 2015 are being enrolled into the study. Patients were evaluated with Pulmonary Function Test (PFT ) and Six – Minutes Walk Test ( 6MWT) in conjunction with SGRQ, KF-36, CAT scores, mMRC and BODE index. An increase in SGRQ, CAT, mMRC, 6MWT and BODE index was observed with declining FEV1, wheras a decrement was the case with KF-36. Likewise, a statistically significant correlation was established between Six – Minutes Walk Test and SGRQ, KF-36, CAT, mMRC, and BODE index. Same applies to SGRQ total score compared to CAT total score (statistical significance). SGRQ, KF-36, CAT, mMRC, Six – Minutes Walk Test (6MWT) and BODE index can reliably be used in COPD patients for the assesment of symptoms and quality of life. mMRC and CAT scores beings recommended by GOLD for COPD grading is quite practical for daily usage. Indeed, much more extensive and comprehensive studies are still required in order to determine the most practical, simple and detailed parametres that will enable us to evaluate the burden and prognosis of such a systemic and heterogeneous disease as COPD.