Gaziantep ilinde el beceri kurslarına gelen kadınların aile planlamasına yönelik, bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
From courses for family planning among women in the province of Gaziantep, skill, knowledge, attitudes and behavior evaluation of
- Tez No: 455234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA SOHBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Halk Sağlığı, Family Planning, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ana çocuk sağlığı tüm Dünya'da ve Türkiye'de en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Sağlıklı bireylerin yetişmesi için aile planlaması şarttır. Bu tezde, toplumun aile planlamasına ilişkin bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kasım 2015-Mart 2016 tarihleri arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bağlı el beceri kurslarına gelen 1250 kadın oluşturmuştur. Çalışmada Aile planlaması tutum ölçeği, Coopersmith benlik saygısı ölçeği ve kişisel bilgi formu, elde edilen verilerin analizinde SPSS 22,0 istatistik analiz programı, sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma değerleri ve ki-kare testi kullanılmıştır. Katılanların %32,1'i 20-29, %33,2'si 30-39 yaş grubunda ve yaş ortalaması 33,69±10,59 olup, %80,0'ı evli ve ilk evlilik yaşı ortalaması 16,46±7,73, %31,7'si ilkokul mezunu, %54,6'sı ev hanımıdır. Gebelik sayısı ortalaması 2,84±2,36'dır. Katılımcıların canlı doğum sayısı ortalaması 1,87±2,00 olup, %17,8'i 1 düşük yaptığını ifade etmiştir. Katılımcılar AP'ye ilişkin bilgi kaynağının %46,9'u sağlık ocağı ve çalışanları olduğunu, %42,3'ü AP danışmanlığı aldığını, %54,8' si AP danışmanlığı almak istediğini, %61,9'u AP'yi“bakabileceği sayıda çocuk sahibi olmak”olarak tanımlarken %58,0'ı herhangi bir aile planlaması yöntemi kullandığını; yöntem olarak %65,2'si modern, %12,3'ü geleneksel yöntemleri kullandığını ifade etmiştir. Katılanların %65,5'i yüksek benlik saygısına sahip, %51,0'ı aile planlamasını uygulama konusunda yüksek tutuma sahip ve tutum ölçeği puan ortalaması 134,99 ±23,07'dir. AP hizmetleri toplumun genelinde eşit sonuçlar verecek şekilde uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Maternal and child health is one of the most important health problems in Turkey and in the whole world. Family planning is essential for the growth of healthy individuals. Information on society's attitudes and behavior regarding family planning was examined in this descriptive study. This research sample consisted of 1250 women who attended handicraft courses affiliated to the Gaziantep Metropolitan Municipality between November 2015 and March 2016. Family planning attitude, the Coopersmith self-esteem scale and personal information form, SPSS 22.0 statistical analysis program, number, percentage, mean, standard deviation values and x² test were used for the analysis of data obtained in the study. The average age of the women is 33.69±10.59, 80.0% are married and the average age of their first marriage is 16.46±7.73, 31.7% women are primary school graduates, 54.6% are housewives. The average number of pregnancies is 2.84±2.36. The average number of live births is 1.87±2.00, 17.8% stated that they had 1 miscarriage. The information source for women's family planning said that 46.9% were ASM and its employees, 42.3% has received family planning advice, 54.8% wanted to receive advice. Family planning defined 61.9% of women as“having enough children to look after”. Women stated that 58.0% had used any method of family planning, 65.2% the modern and 12.3% the traditional method of family planning. 65.5% of women have high self-esteem, 51.0% have high attitudes and the average point on the attitude scale was 134.99 ±23.07. Family planning services should be organized to respond to society's needs.