Menopozdaki kadınların suçluluk ve utanç duygularının yaşam kalitesine etkisi
Effect of feelings of guilt and shame on life quality of women in menopause
- Tez No: 455233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA SOHBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Eylül 2014-Ocak 2015 tarihleri arasında Gaziantep ili Şehitkâmil ilçesi Şirinevler mahallesinde yaşayan 40 yaşından büyük menopoza girmiş kadınların menopozda yaşadıkları değişimleri, menopoza bakış ve yaşayış tarzlarını ve bunun kadınlar üzerindeki suçluluk ve utanç yaratabilme etkisinin yaşam kalitelerine yansımasını belirlemek amacıyla tanımlayıcı-kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışmada evrendeki 800 kişiden 500 kişi örneklemi oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Suçluluk-Utanç ve WHOQOL-BREF Yaşam Kalitesi ölçekleriyle toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS 18 programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların %46,6'sı 49-54 yaşında, %78,6'sının okur-yazar olmadığı, %60,4'ünün 1-5 yıldır menopozda olduğu, %49,2'si son adetlerini 45-49 yaşlarında gördükleri saptanmıştır. Kadınların %87,8'inin fiziksel ve psikolojik sıkıntı yaşadığı, %37,8'i eşlerinden kısmen şiddet gördüğü saptanmıştır. Kadınların menopozu %55'i kötü bir durum, %45,4'ü hastalık, %56'sı kısırlık olarak algıladığı saptanmıştır. Ölçeklerde suçluluk faktörü 48,95±0,37, utanç faktörü 44,89±0,27, bedensel alan 10,64±0,42, ruhsal alan 10,96±0,39, sosyal alan 11,12±0,49, çevre alan 10,84±0,37 belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Current study was conducted between September 2014–January 2015 in Gaziantep, Şehitkamil, Şirinevler district. Purpose of the study was to measure changes experienced, point of view on menopause, and life style of women who are older than 40, living in Şirinevler, and within post-menopause and how these factors effected their feelings of guilt and shame. Research is descriptive-cross-sectional. Out of universe consisting of 800 women, 500 participants have joined the study. Data collected by Personal Information Form, Guilt-Shame Scales and WHOQOL-BREF Life Quality Scales. IBM SPSS 18 was used to conduct statistical analysis. Analysis indicated that 46.6% of the participants were between 49-54 years of age, 78.6% of the participants was not literate, 60.4% of the participants were within post-menopause for 1 to 5 years, 49.2% of the participants had their last menstruation between 45 to 49 years of age, 37.8% of the participants were was subjected to domestic violence. 55% of the participants declared menopause as a predicament, 45.4% as a disease and 56% as infertility. Results of scales were as follows; guilt factor 48,95±0,37, shame factor 44,89±0,27, body 10,64±0,42, mental 10,96±0,39, social 11,12±0,49, environment 10,84±0,37.