Plevral efüzyonlarda malign benign ayrımında caveolin-1 ve oksidan/antioksidan sistemin rolü
Role of caveolin-1 and oxidant/antioxidant status in differentiation of malign from benign pleural effusions
  1. Tez No: 455235
  2. Yazar: İBRAHİM SANİ ACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GEYİKLİ ÇİMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmamızın amacı, farklı klinik tanılardaki plevral efüzyon (PE)' lu hastalara ait örneklerde total oksidan kapasite (TOK), total antioksidan kapasite (TAK), paraoksonaz-1 (PON1), arilesteraz (ARE), Kaveolin-1 (Kav-1), trigliserid (TG) ve laktat dehidrogenaz (LDH) düzeylerinin değerlendirilerek, malign benign ayrımında bu düzeylerin farklı olup olmadığını incelemektir. PE nedeni ile takip edilen 18 yaş üzeri hastalardan, histopatolojik incelemeleri yapılmış, torasentez veya toraks dreni ile elde edilen plevral sıvı örnekleri çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta dosyaları taranarak yaş, cinsiyet ve PE' un elde yöntemi gibi bilgiler retrospektif olarak elde edilmiştir. Çalışmaya 49' u (% 69) erkek, 22' si (% 31) kadın toplam 71 hasta alınmıştır. Çalışmaya alınan hastaların sitolojileri 46 (% 64.8) hastada benign, 25 (% 35.2) hastada malign olarak değerlendirilmiştir. Benign PE' lu hastaların 35' i (% 76.1) erkek ve 11' i (% 23.9) kadın, malign PE' lu hastaların 14' ü erkek (% 56) ve 11' i (% 44) kadındır. Hastaların yaş ortalaması, benign ve malign PE' lu hastalarda sırasıyla 56.65 ± 23.23 ve 53.68 ± 14.66 olarak saptanmıştır. Cinsiyet ile hastaların sitolojik tanıları arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p= 0.08). Sitolojiye göre hastalar gruplandırıldığında malign ve benign hastaların yaş ortalamaları farklı değildir (p= 0.564). Benign ve malign tanılı hastalarda TOK, TAK, PON1, ARE, Kav-1 ve LDH düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken (p= 0.776, p= 0.572, p= 0.843, p= 0.124, p= 0.866, p= 0.330), TG düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p= 0.026). Malign grupta TG düzeylerinin benign gruba göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the levels of total oxidant capacity (TOC), total antioxidant capacity (TAC), paraoxonase-1 (PON1), arylesterase (ARE), Caveolin-1 (Cav-1), triglyceride (TG) and lactate dehydrogenase (LDH) in patients with pleural effusions (PE) in different clinical diagnoses and to determine whether these levels different in malignant benign differentiation. Pleural fluid specimens obtained by thoracentesis or thoracic drainage with histopathological examinations were icluded in the study from patients over 18 years of age followed by PE. Patient files were scanned and information such as age, gender and the method of obtaining PE were retrospectively obtained. A total of 71 patients 49 (69 %) male, 22 (31%) female were included in this study. The cytologic findings of the patients were evaluated as benign in 46 patients (64.8 %) and malignant in 25 patients (35.2 %). Of the patients with benign PE, 35 (76,1 %) were males and 11 (23,9 %) were females, 14 (56 %) of malign PE patients were males and 11 (44 %) were females. The mean age of the patients was 56.65 ± 23.23 and 53.68 ± 14.66 in patients with benign and malignant PE, respectively. There was no significant relationship between sex and cytological diagnosis of patients (p= 0.08). When patients are grouped according to cytology, the mean age of malignant and benign patients is not different (p= 0.564). While TOC, TAC, PON1, ARE, Cav-1 and LDH levels were not found statistically significant in patients with benign and malignant disease (p= 0.776, p= 0.572, p= 0.843, p= 0.124, p= 0.866, p= 0.330), TG levels were statistically significant (p= 0.026). Triglyceride levels in the malignant group were significantly higher than in the benign group.