Çoklu su alma ağızları için kritik batıklığın süperpozisyon yöntemiyle hesabı
Prediction of critical submergence for multiple intakes by superposition method
- Tez No: 212852
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalısmada, aralarında ayırma yapısı bulunmayan çoklu su alma agızlarına ait kritik batıklık arastırıldı. Bir su alma agzı grubu içinde bulunan herhangi bir agza ait kritik batıklıgın tahmini için, potansiyel akım çözümünü esas alan ?süperpozisyon yöntemi? önerildi. Gruptaki bir su alma agzı için kritik batıklıgın, her bir agzın grup içindeki ile aynı konum ve geometriye sahip ve aynı yaklasım akımı içerisinde tek agız olarak çalısmaları durumundaki hayali kuyu yüzeylerinin (su yüzeyine teget) süperpozisyonu ile tahmin edilebilecegi gösterildi. Ana ilke söyle ifade edilebilir. ?Bir grup su alma agzı içerisinde, hangi agzın Rankine ovalinin üst sınırı su yüzeyiyle agız üzerinde çakısırsa, o agız kritik duruma (hava girisli çevrinti olusur) digerlerinden önce ulasır?. Deneyler, üniform akım içerisine yerlestirilmis iki veya üç agızlı gruplar için yapıldı. Deneysel ve teorik neticeler göstermistir ki, çoklu su alma agızlarının mevcut olması durumundaki kritik batıklık, grup içindeki ile aynı geometri ve konuma sahip ve aynı yaklasım akımında çalısan tek agza ait kritik batıklıktan daha büyüktür. Teorik ve deneysel neticeler arasındaki uyumun iyi oldugu görülmüstür. Anahtar Kelimeler : Su alma agzı, çevrinti, hava girisi, batıklık
Özet (Çeviri)
In this study, the critical submergence for multiple pipe intakes with no partition walls was investigated. In order to predict the critical submergence for an intake in a group of intakes, a ?superposition method? is proposed by basing on the potential flow solution. It is shown that the critical submergence for an intake in a group, can be predicted by superposing the imaginary sink surfaces (tangent to free surface) of all intakes when each one sited and works alone as a single intake in the oncoming flow with the same position and geometry as that they have in the group. The main general principle is as follows. ?In a group of intakes, the intake whose Rankine ovoid?s upper boundary matches the water surface above the intake, reaches the critical condition (air-entraining vortex just occurs) before others?. Experiments were conducted on a group of two or three intakes sited in a uniform canal flow. Experimental and theoretical results have indicated that in the case of multiple intakes, the critical submergence for an intake is larger than that in the case of a single intake sited and works alone in the oncoming flow with the same position and geometry as that it has in its group. The agreement between the theoretical and experimental results is found to be satisfactory. Key Words : Intake, vortex, air-entrainment, submergence