Hemiparezik serebral palsili hastalarda ev egzersizlerinin fonksiyonel düzeye etkisi
The effects of home exercises on functional levels in patients with hemiparetic cerebral palsy
- Tez No: 455277
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN BEYZA BEYZADEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmada iki amaç üzerine odaklanmak istenmektedir. Birincisi Hemiparezik Serebral Palsili (SP) çocuklara verilen ev egzersizlerinin uygulanma oranını ortaya çıkarmak; ikincisi ise verilen ev egzersizlerini uygulayan ve uygulamayan hastalar arasındaki fonksiyonel farkları bilimsel olarak araştırmaktır. Çalışma Hemiparezik SP'li 2-18 yaş arası, düzenli olarak özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde haftada 2 seans fizik tedavi hizmetlerinden yararlanan çocuklar üzerinde yapılmıştır. İstanbul Avrupa yakasında bulunan merkezlerde fizyoterapistler tarafından düzenli olarak ev egzersizleri verilen 50 hasta katılmıştır. Çalışmaya GMFCS'ye göre düzey 1-2 olan hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen katılımcılar altı ay ara ile iki defa değerlendirilmiştir. İlk değerlendirme 50 kişiye uygulanmış; ancak altı aylık süre sonunda çeşitli nedenlerle 4 hemiparezik SP'li çocuk çalışmadan çıkarılmıştır. İkinci değerlendirme 46 kişiye uygulandı. Çalışmaya katılan 46 Hemiparezik SP'li hastanın %41.30'u (19 kişi) verilen ev egzersizlerini uygularken %58.70'i (26 kişi) verilen ev egzersizlerini uygulamamaktadır. Bu durumda hemiparezik SP'li çocuklar arasında ev egzersizlerini uygulamayanların uygulayanlara göre daha fazla olduğu görülmektedir. Bununla birlikte ev egzersizlerinin uygulanma sıklığının düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Gruplar arası yapılan karşılaştırılmalarda GMFM ve WeeFIM değerleri karşılaştırılmış; 6 aylık ilerlemelerin gruplar arası karşılaştırılmasında sonuç anlamlı çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
There are two focal points in this study. The first one is to reveal the rate of the application levels of home exercises given to children with Hemiparesis Cerebral Palsy (CP); and the second is to investigate the functional differences between the patients who apply and who do not apply home exercises in a scientific manner. The study was conducted on 2-18-year-old children with Hemiparesis CP who were receiving regular 2-seance physical treatments in special training and rehabilitation centers. Fifty (n=50) patients, who were given home exercises by physiotherapists in the centers located in European Side of Istanbul in a regular manner, participated in the study. The patients who were Level 1-2 according to GMFCS were included in the study. The participants were evaluated twice with 6-month intervals. The first evaluation was applied to 50 participants; however, 4 children with hemiparesis SP were excluded from the study due to several reasons. The second evaluation was applied to 46 patients. 41.30% (19 patients) of 46 Hemiparesis CP patients, who participated in the study, applied home exercises; however 58.70% (26 patients) did not apply the exercises given for home. In this situation, it is observed that the number of the children with SP who do not apply the home exercises is more than those who apply the exercises. On the other hand, it was also observed that the frequency of applying the home exercises was low.