Diz osteoartritinde ağrı ve fonksiyonel durumun yürüyüş kinetik ve kinematiğine etkisi
Effects of pain and functional status on kinetic and kinematic parameters of gait
- Tez No: 455278
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, diz osteoartritinde ağrı, kinezyofobi ve fonksiyonel kısıtlılığın yürümenin biyomekanik parametreleri ile ilişkisini araştırmaktır. Kelgren Lawrence'e göre evre 2-3 diz osteoartriti olan 22 kadın hasta çalışmaya alındı. Fonksiyonel ksııtlılık Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) ölçeği ile, diz ağrısı şiddeti vizüel anlog skala (VAS) ile, hareket kaygısı Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile değerlendirildi. Yürümenin biyomekanik parametrelerinin değerlendirilmesi için 3-boyutlu bilgisayarlı yürüme analizi yöntemi kullanıldı. Hastaların yaş ortalaması 57,3±8,7 yıl, VAS ortalaması 6,18±2,12, WOMAC ağrı alt skoru ortalaması 8,81±4,57, WOMAC toplam skor ortalaması 35,95±16,21 ve TKÖ ortalaması 41,86±7,36 olarak hesaplandı. Değişkenler arası ilişki katsayıları incelendiğinde TKÖ ile hiçbir parametre arasında anlamlı ilişki olmadığı görüldü. VAS ile WOMAC ağrı alt grubu (r=0,639, p=0,001) ve WOMAC toplam skoru arasında (r=0,548, p=0,008) anlamlı ilişki bulundu. VAS ile yürüme parametreleri arasında anlamlı ilişki yoktu. Yürüme hızı ile WOMAC ağrı skoru (r= -0,563, p=0,006) ve WOMAC toplam skoru arasında (r= -0,576, p=0,005) anlamlı ilişki tespit edildi. WOMAC ağrı skoru aynı zamanda tek destek süresi (r=0,521, p=0,013) ve adduktor moment (r=0,511, p=0,015) ile de ilişkili bulundu. Tek destek süresi ile WOMAC toplam skoru arasındaki (r=0,529, p=0,011) ilişki anlamlıydı. Sonuç olarak; yürümenin biyomekanik parametrelerindeki değişiklikler ve dizdeki ağrı fonksiyonel kısıtlılığı arttırarak günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkilemektedir. Diz osteoartriti olan kadınlarda ağrının kontrol altına alınması ve yürümenin biyomekanik parametrelerindeki patolojilere yönelik tedavi programlarının uygulanması fonksiyonel kısıtlılığı azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between pain, kinesiophobia, functional limitation and biomechanical parameters of gait in knee osteoarthritis. Twenty-two female patients with Kellgren-Lawrence Grade 2-3 knee osteoarthritis were enrolled into the study. Functional limitation was assessed by Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), knee pain intensity with Visual Analogue Scale (VAS) and kinesiophobia by Tampa Kinesiophobia Scale (TKS). Three-dimensional computerized gait analysis system was used to assess biomechanical parameters of gait. Mean age of the patients was calculated as 57.3±8.7 years, mean VAS was 6.18±2.12, mean WOMAC pain score was 8.81±4.57, mean total WOMAC score was 35.95±16.21 and mean TKS was 41.86±7.36. When we investigate the correlation coefficients of the variables we observed that TKS was not associated with any of the assessed parameters. There was a statistically significant relationship between VAS and WOMAC pain score (r=0.639, p=0.001) and WOMAC total score (r=0,548, p=0,008). VAS was not associated with any of the gait parameters assessed. Gait velocity was associated with WOMAC pain score (r= -0.563, p=0,006) and WOMAC total score (r= -0.576, p=0.005). WOMAC pain score was also associated with single support time (r=0.521, p=0.013) and adductor moment (r=0.511, p=0.015). Relationship between single support time and WOMAC total score was significant (r=0,529, p=0,011). In conclusion, deviations in biomechanical gait parameters and knee pain increase functional limitation and negatively affect daily living activities. In women with knee osteoarthritis, controlling pain and application of treatment programs towards pathologies in biomechanical gait parameters may decrease functional limitation.