Kimyon, tarçın ve sumak gibi baharatların ratlarda antioksidan ve antiülserojenik özelliklerinin belirlenmesi ve biyokimyasal olarak incelenmesi
The determination of antiulcerogenic effects and antioxidant properties, and biochemical investigation of the species such as cinnamon, cumin and sumac in rats
  1. Tez No: 455318
  2. Yazar: ÖZLEM AYDIN BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ ODABAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Tarçın, kimyon ve sumak adlı baharatların su ekstrelerinin ratlarda indometazin (İND) ile oluşturulan ülser modelindeki koruyucu etkisi (in vivo) ve antioksidan özellikleri belirlenerek biyokimyasal mekanizmalarının araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Tarçın, kimyon ve sumak baharatlarının her biri için 50, 100, 200 ve 400 mg/kg, pozitif kontrol famotidin (FAM) 25 mg/kg ve negatif kontrol indometazin (İND) 25 mg/kg dozda oral yolla verilerek deneye alındı. Ratlar, uygulamadan 6 saat sonra sakrifiye edilerek, midelerinde milimetrik kâğıt yardımıyla ülser alanı tespitleri yapıldı. Daha sonra biyokimyasal olarak mide dokularında CAT, SOD, MPx enzim aktiviteleri ile GSH ve LPO miktarları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The gastro-protective effect of water extracts spice of cinnamon, cumin and sumac in indomethacin induced ulcer model in rats was investigated, in vivo and biochemical mechanism of spice extracts were monitored by measuring their antioxidant. Materyal ve Metot: For each cumin, cinnamon and sumach extracts 50, 100, 200 and 400 mg/kg, positive control FAM 25 mg/kg and negative control IND 25 mg/kg dosage form was orally administered. After awaiting about six hour, rats were sacrified and ulcer areas in stomach were calculated via milimetric paper. After that CAT, SOD, MPx enzyme activities and GSH, LPO amounts were measured.