Piyasada satışa sunulan çeşitli baharatın bazı patojenler ve genel mikrobiyolojik kriterler yönünden incelenmesi
The Research on the microbiological quality of several kinds of spices that were marketed in Istanbul
- Tez No: 69920
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında İstanbul'da perakende olarak ambalajlı veya açık şekilde satışa sunulan kimyon, karabiber, toz kırmızı biber, pul kırmızı biber ve tarçın çeşitlerinden oluşan toplam 100 adet baharat, genel mikrobiyolojik kriterler ve bazı patojenler açısından incelenmiştir. İncelenen baharatta toplam aerobik jerm sayısı 1.9x10^ adet/g (tarçın)- 5.7x10? adet/g (toz kırmızı biber) arasında bulunmuştur. Küf-maya sayısının 9.4x1 0^ adet/g (tarçın) - 7.4x1 0^ adet/g (kimyon), koliform grubu bakteri sayısının ise 0 adet/g (tarçın) - 3.8x10^ adet/g (kimyon) arasında değiştiği gözlenmiştir. İncelenen patojen mikroorganizmalardan E. coli ve C. perfringens't sadece 2 'er numunede rastlanmıştır. B. cereus sayısının ise tüm numunelerde 10^ adet/g' ı geçmediği tespit edilmiştir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, total 100 samples of cumin, black pepper, red pepper, powdered red pepper and cinnamon spices that are sold as packaged or unpackaged in retail markets of Istanbul are examined for their microbiological quality. Aerobic plate count values for these products ranged from 1.9x10^ cfu/g (cumin) to 5.7x1 0? cfu/g (powdered red pepper). Mould and yeast counts ranged from 9.4x1 0^ cfu/g (cinnamon) to 7.4x1 O^ cfu/g (cumin). Coliforms ranged from 0 cfu/g (cinnamon) to 3.8x104 cfu/g (cumin). Escherichia coli and Clostridium perfringens were isolated and identified only from two samples. Bacillus cereus count was not higher than 10^ cfu/g for all of the samples. 62